Folyamatosan csillagközi objektumokba botlik a Naprendszerünk

Nem számítanak ritkának a Naprendszerünkbe tévedő csillagközi látogatók – derül ki egy friss, az IFLScience által szemlézett kutatásból, ami azt modellezte, hogy miként mozoghatnak a galaxisunkban az ʻOumuamua-hoz és a 2I/Borisov üstököshöz hasonló égitestek.

John Forbes, az új-zélandi Canterbury Egyetem asztrofizikusa és kollégái korábbi eredményekre építettek, amik szerint a bolygórendszereket elhagyó kisbolygók és aszteroidák a csillagukhoz hasonló pályán keringenek tovább a Tejútrendszer középpontja körül. Ezzel kisebb-nagyobb égitestekből felépülő áramlatot alkotnak, amit évmilliárdok alatt elnyújt más csillagok és molekulafelhők gravitációja.

A 2I/Borisov csillagközi üstökös a Hubble-űrtávcső 2019. decemberi felvételén
photo_camera A 2I/Borisov csillagközi üstökös a Hubble-űrtávcső 2019. decemberi felvételén. Fotó: NASA/ESA/UCLA

Az arXiv-ra november végén feltöltött preprintjükben a kutatók azt állítják, hogy a Naprendszerünk elképesztő számú ilyen áramlattal találkozik a galaxisban leírt pályáján – legalább egymillióval. Ezek egyenként rengeteg égitestet szállíthatnak. Eredményeik emellett azt sugallják, hogy ha sikerül 100 csillagközi térből érkező égitestet észlelnünk, meg lehet majd állapítani, hogy egy-egy ugyanazon csillag vagy csillaghalmaz környékéről származik-e.

Forbes szerint a Naprendszerünkbe lépő csillagközi égitestekről már a sebességük alapján megállapítható lesz, hogy testvérek-e. „Ha találunk egy csillagközi térből származó objektumot, aminek sebessége másodpercenként néhány kilométerrel tér el egy olyantól, amivel már találkoztunk, akkor az erősen arra utal majd, hogy testvérekről van szó, bár fennáll a véletlen egybeesés lehetősége is” – mondta a szakember az IFLScience-nek.

Egyes becslések szerint a Nap és a Mars pályája között évente 30 csillagközi térből érkező égitest lehet észlelhető, amik felfedezését megkönnyíti majd a chilei Vera Rubin Obszervatórium (LSST), és a 2028-ban indítandó Neo Surveyor űrtávcső, ami infravörös detektoraival földközeli kis égitestek után kutat majd. „Ez egy nagyon izgalmas időszak, hogy csillagközi látogatókról gondolkodjunk. A Rubin obszervatórium jövő év elején kezdi meg az égboltfelmérését, és hihetetlen mennyiségű adatra számítunk tőle” – mondta Forbes.