Felépíthetők-e teljes várfalak a királyi párok számára?

241. feladvány: Tíz-tíz bástya

A sakk alapállásából kiindulva létrejöhet-e az alábbi állás szabályos lépések sorozatával?

photo_camera Illusztráció: Gáspár Merse Előd
Tipp chevron_down

Ahhoz, hogy tíz-tíz bástya legyen a táblán, mindkét játékosnak be kell vinnie az összes gyalogját, de ehhez valahogy ki kell kerüljék egymást a szemben lévő gyalogok. Mivel a gyalog csak ütéssel tud oszlopot váltani, a kérdés az, hogy hány ütés kell ehhez, hiszen csak négy-négy könnyűtisztet áldozhatunk fel, minden másra szükségünk lesz.

Megoldás chevron_down

Kezdetben nyolc-nyolc gyalog áll egymással szemben, és valamelyik gyalognak ütnie kell, mert anélkül nem tudják kikerülni egymást. Aki elsőként üt az egyik gyalogjával, az felszabadít egy oszlopot az ellenfél egyik gyalogja előtt, és csinál magának egy dupla gyalogot, viszont a dupla gyalog oszlopában az ellenfélnek van még gyalogja, ami akadályt képez. Ahhoz, hogy a dupla gyalog előtt szabaddá váljon az út, az ellenfél gyalogjának is ütnie kell, azt pedig érdemes úgy, hogy a már felszabadult oszlopra kerüljön, így két ütéssel (egy világos és egy sötét) lehet dupla gyalogpárt csinálni két egymás melletti oszlopban, amik előtt (gyalogok tekintetében) szabad az út. Ez azt jelenti, hogy a négy-négy könnyűtiszt éppen elég arra, hogy feláldozva őket a gyalogok ki tudják kerülni egymást.

Ezután már csak az a kérdés, hogy a kívánt formáció előállítható-e úgy, hogy közben a királyok egyike se kap mattot. Bár sok bástya lesz a táblán, de ez megoldható. Érdemes a gyalogokkal megcsinálni a kikerülési manővereket, de még nem vinni be őket az alapvonalra, hanem a királyokat és királynőket a végső pozíciójukba mozgatni, majd a végén bevinni a gyalogokat, felvenni a bástyákat, és a helyükre mozgatni. Ez összesen nagyjából 70-80 lépésben megoldható, egy lehetséges lépéssorozatot a chessdrop.com oldalon meg lehet tekinteni, de aki tud rövidebbet, annak szívesen látjuk a megoldását.

Ha szereted a fejtörőket, tekintsd meg korábbi feladványainkat is! Ha megjegyzésed lenne, vagy feladványt javasolnál, írj az eszventura@qubit.hu e-mail címre! Ha pedig tetszik a rovat, akkor ezt a Vendégkönyvben kifejezésre juttathatod.

Az Ész Ventura feladványügyi rovat gazdája: Gáspár Merse Előd fizikus, kognitív kutató, társasjáték-fejlesztő és bűvész.