Szentté avathatják Gaudít, Isten építészét

„Közeledik az oltár dicsősége felé a katalán építész, aki élete nagy részét a barcelonai Sagrada Familia tervének szentelte, és munkájára úgy tekintett, mint küldetésre, hogy megismertesse Istent az emberekkel” – adta hírül hétfőn a Vatican News. A Szentek ügyei dikasztérium dekrétumai között valóban szerepel Antoni Gaudí neve is, akit április 14-e óta a Tiszteletreméltó cím illet meg. A pápa elismerte Gaudí hősies erényeit is.

Ez a lépés elengedhetetlen ahhoz, hogy valakit a későbbiekben boldoggá, majd szentté avassanak. Az előbbihez bizonyítottan végre kell hajtania egy csodát, ahhoz pedig, hogy Gaudít szentként ismerjék el, kettőt. A folyamat évekig, sőt, akár évszázadokig is elhúzódhat. Gaudí gyakorló keresztény volt, halálakor Manuel Trens i Ribas „Isten építészének” nevezte, aki fő művével, a Szent Család-templommal is Istent szolgálta.

photo_camera Fotó: Közkincs

Nyolcvanezren imádkoznak csodáért

José Manuel Almuzara, az építész boldoggá avatásáért küzdő társaság alapítója 2003-ban azt mondta, hogy ez valóságos mozgalommá nőtte ki magát, és nyolcvanezer tag imádkozik azért, hogy Gaudí csodát tegyen, így még egy lépéssel közelebb kerülhessen a szentté avatáshoz. A Vatikán a 2000-es évek eleje óta vizsgálja az építész érdemeinek elismerését, XVI. Benedek pápa 2010-ben, amikor a templomot bazilika rangjára emelte, külön méltatta az építész érdemeit.

photo_camera Még mindig épül Fotó: JOSEP LAGO/AFP

A Sagrada Família alapkövét 1882-ben rakták le, ekkor Gaudí 31 éves volt, életének java részét pedig a templom építésének szentelte, az utolsó 12 évében pedig már semmilyen más munkát nem vállalt. Az épületet még mindig nem fejezték be, ezzel a világ legnagyobb félkész katolikus temploma. A tervek szerint 2026-ra készül majd el, ha megépül a 172,5 méteres Jézus Krisztus-torony, ez lesz a világ legmagasabb temploma.

A munka Gaudí halála után is rendületlenül folyik, amikor az építész 1926-ban elhunyt, a bazilikának még csak a 10-15 százaléka készült el. Az építkezés 2019-ig illegálisan zajlott, ekkor derült ki, hogy a bazilika sosem kapott hivatalos építési engedélyt, de szerencsére nem kellett visszabontani az 1984 óta az UNESCO világörökségi listáján is szereplő épületet.