„Ez nem megszorítás, hanem halálos ítélet” – a Trump-kormányzat a NASA kizsigerelésére készül

Donald Trump amerikai elnök kormányzata péntek este nyújtotta be az amerikai űrügynökség (NASA) 2026-os költségvetésének tervezetét, amely a szervezet finanszírozásának 25 százalékos (24,8-ról 18,8 milliárd dollárra való) csökkentését tartalmazza. Ennél is komolyabb csapás érheti a NASA ékköveinek számító tudományos programokat, amelyekre a jövő évben közel feleannyi pénz jutna – ezekre 47 százalékos költségvetés-csökkentést javasoltak.
A Bad Astronomy blog szerzője és a NASA Goddard Űrközpont korábbi munkatársa, Phil Plait szerint ezzel az ügynökség tudományos projektjeinek egyharmada megszűnne, és a NASA legfontosabb intézményei (például a Goddard) kénytelenek lennének a dolgozók kétharmadát elbocsátani. Szerinte – és a tervezet más kritikusai szerint – ez a lépés az amerikai tudomány vezető szerepét és az űrkutatás alapjait veszélyezteti, ezért nem egyszerű költségvetési megszorításként, hanem halálos ítéletként értelmezendő.
Plait szerint az új büdzsé értelmében a bolygóközi űrszondáktól a Földet vizsgáló műholdakon át a nemzetközi klímakutatási együttműködésekig számos tudományos program léte veszélybe kerülne, miközben Kína nemcsak saját űrkutatási programjaira áldoz egyre több pénzt, hanem a nemzetközi együttműködésekre is egyre nyitottabbnak mutatkozik – például az általuk gyűjtött holdminták vizsgálatát illetően.
Az aggodalmakat tovább növeli, hogy az amerikai kormányzat visszavonta a Hold- és Mars-programokat is támogató Jared Isaacman jelölését a NASA vezetésére, így már négy és fél hónapja áll átmeneti vezetés alatt az ügynökség. A korábban Donald Trump és – a kormányzatból nemrég távozó és azóta az elnököt többször kritizáló – Elon Musk által is támogatott Isaacman Plait szerint azért vált kegyvesztetté, mert nem az „America First” vezérelv mentén kívánta igazgatni a NASA-t. Plait ezt a lépést egy szélesebb körű autoriter stratégia részeként értelmezi, és a sztálini és hitleri tudományos tisztogatásokhoz hasonlítja.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: