Évtizedek után kibékült egymással a müon és részecskefizika standard modellje

Semmi olyat nem talált egy több évtizede futó híres fizikai kísérlet, ami ellentmondana a részecskefizika standard modelljének – közölte kedden az amerikai Fermi Nemzeti Gyorsító Laboratórium (Fermilab), kiábrándítva azokat a szakembereket, akik új részecskék vagy kölcsönhatások megpillantásában reménykedtek.

A müonok úgynevezett mágnesesmomentum-anomáliáját vizsgáló Müon g-2 kísérlet mérései évekig arra utaltak, hogy az elemi részecskék furcsán, és a standard modell alapján várttól eltérően viselkednek. Így volt ez még két évvel ezelőtt is, amikor részletesebben foglalkoztunk a kísérlet történetének addigi legprecízebb eredményeivel és lehetséges implikációival.

Ugyanakkor a Qubitnek László András, a Wigner Fizikai Kutatóközpont Részecske- és Magfizikai Intézetének tudományos főmunkatársa már akkor azt mondta, hogy „jelenleg az elméleti bizonytalanság dominál”, és most ennek megváltozása az, ami miatt a Science hírportálja szerint a müonok viselkedése hirtelen teljes mértékben standard modell kompatibilissé vált – még úgy is, hogy a Müon g-2 végül a részecske mágnesességét 148 billiomodrész pontossággal határozta meg.

„Végső soron a g-2 kísérleti értékek teljes mértékben egybevágnak a standard modellel – mondta Aida El-Khadra, Illinoisi Egyetem (Urbana-Champaign) elméleti fizikusa – Nem mondhatom, hogy nem vagyok egy kicsit szomorú”.

Volt viszont, aki ezt másként élte meg. Sally Dawson, a Brookhaven Nemzeti Laboratórium elméleti fizikusa inkább diadalként éli meg a végeredményt, ami szerinte azt mutatja, hogy az elméleti szakemberek és a kísérleti fizikusok egymástól függetlenül fantasztikus pontossággal képesek egy részecske tulajdonságait meghatározni.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás
link Forrás