Ray Kurzweil: Az ember 20 év múlva összeolvad a mesterséges intelligenciával

· 03.11. · TECH

A technológia, elsősorban az információtechnológia, a szintetikus biológia, a nanorobotok és a mesterséges intelligencia fejlődése két évtizeden belül soha nem látott bőséget hoz az emberiség számára, és kézzelfogható közelségbe kerülhet az örök élet is – írja a világhírű futurista, Ray Kurzweil, a Google vezető MI-kutatója tavaly megjelent könyvében, amelynek címe The Singularity is Nearer – When We Merge with AI (Még közelebb a szingularitás – Amikor összeolvadunk az MI-vel). Az alapvetően technooptimista Kurzweil jóslatai Misi Mókusra és az örökké termő fa ígéretére emlékeztetnek: nem biztos ugyanis, hogy ez mindenkinek annyira jó lesz.

Kurzweil merész jóslata szerint 2029-re az MI eléri az emberi intelligencia szintjét, és 2045-re egyesül is vele, vagyis megvalósul a szingularitás. Ezzel fajunk új korszakba lép, aminek léptékét és jellegét ma még képtelenek vagyunk megérteni, de ha képesek vagyunk a fejlődés tudományos, etikai, társadalmi és politikai kihívásait kezelni, állítja a szerző, sokkal jobb hellyé tehetjük a világunkat. Persze ezek a jóslatok csak annak újak, aki még nem hallott Kurzweil 2005-ös, hasonló című, The Singularity is Near (Közel a szingularitás) című könyvéről. Újabb kötete ugyanis sok helyen csak megismétli és a technológia jelenlegi fejlettségi szintjének megfelelően finomhangolja a korábbi állításokat, és konstatálja, hogy az elmúlt közel húsz évben a szerző által előrejelzett úton haladt a fejlődés. Ugyanakkor – és ez kulcsfontosságú – ez azt is jelenti, hogy Kurzweil egyelőre nem tévedett, 20 évvel ezelőtti várakozásai eddig rendre bejöttek. Igaz, az igazán nagyszabású eredmények még hátra vannak, így az általános MI elérése, az egyesülés az MI-vel, illetve a nanorobotok elkészítése és a halhatatlanság. Mégis izgalmassá teszi az új könyvet három olyan kérdés, ami sokkal hangsúlyosabb a tavaly megjelent szövegben, mint a korábbi kötetben. Ezek a számítási kapacitás exponenciális fejlődése, ami miatt idővel minden információtechnológiává, IT-vá válik, exponenciálisan javítva az életünket; az MI okozta potenciális problémák, amiket kezelni kell, például a munkaerőpiacon; és a halhatatlanság gyakorlati elérése, illetve a longevitiy escape velocity (LEV), azaz a hosszú élettartam szökési sebessége.

photo_camera Ray Kurzweil, Singularity is Nearer – When We Merge with AI (Még közelebb a szingularitás – Amikor összeolvadunk az MI-vel). Viking Press, 2024.

Valóban javul az élet minősége, ha minden IT-vá válik?

A cikk innentől csak a Qubit+ előfizetőinek elérhető. Csatlakozz, és olvass tovább!

Ha már van előfizetésed, lépj be vele. Ha még nincs, válassz csomagjaink közül!