Qubit+
Minden századik ember epilepsziásnak tekinthető, mégis nagyon keveset tudunk a betegségről
Hogy diagnosztizálják az epilepsziát? Kell-e tartani a villódzó fényektől? Elmúlhat-e a gyerekkorban kialakult betegség? Gyógyszer vagy agyműtét? Podcastunkban Fabó Dániel neurológus szakorvossal, a Semmelweis Egyetem idegsebészeti klinikáján működő Epilepszia Centrum korábbi vezetőjével beszélgettünk.
Itt van körülöttünk a bürokratikus szocializmus, a sok hülye aktatologató, az álságok, a hazugságok, merre meneküljünk?
Havasréti József, a Pécsi Tudományegyetem docense nemcsak érintőlegesen foglalkozik az olyan kulturális vakfoltokkal, mint a magyar diszkó, a funk, a space rock, a punk és az underground, hanem komolyan is veszi őket. Kötete, a Csak a zene? nemrég jelent meg a kolozsvári EME kiadónál.
Imposztor vagy-e?
Idehaza kevés szó esik az imposztor szindrómáról, miközben amerikai kutatások szerint az emberek 70 százaléka lehet bizonytalan saját tudásában és képességeiben a karrierje során. A probléma gyökerei a gyerekkorba nyúlnak vissza, de a nemi szerepek és az oktatás is nagyban hozzájárul a kialakulásához.
Mit tud a Bluesky, amely a régi Twitter szellemével csábítja át emberek millióit Elon Musk X-éről?
Elon Musk politikai fordulata, a féktelenül terjedő összeesküvés-elméletek és a kontroll nélküli sértegetés miatt sokan elpároltak az X mellől. Miközben ezzel az Instagrammal összekötött Threads nyerte a legnagyobbat, a tudósok egy része a Bluesky mellett döntött, ahol már 25 millió Twitter-árva gyűlt össze.
Keserű Júlia: Orwell már a kanyarban sincs
Előbb tudja az üzletlánc, hogy várandós a lányod, mint te magad? A Mozilla magyar munkatársa másfél éven át kutatta, hogyan élnek vissza a cégek, a kormányok vagy a hekkerek személyes adatainkkal. A kutatás eredményeit bemutató tanulmány döbbenetes megállapításokra jutott.
Lezárult „az évszázad projektje”, de mi történt a Notre-Dame felújításának öt éve alatt?
Kinek a szarkofágjára bukkantak a katedrális alatt? Hogy bírták a fagerendák sokszáz évig a kártevőket, ha nem is kezelték őket? Hogyan lehet helyreállítani a beltéri visszhangot? És szedjenek-e belépődíjat a restaurált székesegyházban? Kérdések, dilemmák, adatok a Notre-Dame újranyitása után.
A technikumok nem az életre készítik fel a gyerekeket, hanem a pillanatnyi munkaerő-szükségletet próbálják kielégíteni
Bár az Orbán-kormány iparosítási törekvéseihez egyre több szakmunkásra lenne szükség, a szakképzést és érettségit is nyújtó technikumok népszerűsége minden átalakítás ellenére tovább csökken, és a szülők jellemzően inkább a gimnáziumi képzést választják. Miért?
A Google bemutatta a Willow kvantumprocesszort, ami mérföldkő lehet a kvantumszámítógépek fejlesztésében
Bár csak 105 qubitből áll, az új generációs chip jóval kevésbé hajlamos hibázni, mint elődei. A Willow öt perc alatt végzett el egy tesztet, ami a világ leggyorsabb szuperszámítógépének 10 kvadrillió évébe telne.
Mindent átformál a mesterséges intelligencia, de így milyen tudományos karrierről álmodhatnak a mai gimnazisták?
Az ELTE-BME lágymányosi campusa adott otthont a HiFeszt pályaorientációs rendezvénynek, amin közel 5000 középiskolás vett részt. Arra voltunk kíváncsiak, hogy reflektál-e a rendezvény az AI-korszak eljövetelére.
Bélyegként süti rá a rendszer a roma gyerekekre azt, hogy SNI
Magyarországon már-már hagyománnyá vált a roma gyerekek iskolai szegregációja. Országszerte rendszerszintű visszaélésekről lehet beszélni, és a cigány gyerekek enyhe értelmi fogyatékossá minősítése továbbra is bevett gyakorlat. A Rosa Parks Alapítvány kedden mutatta be friss kutatási eredményeit.
Kutyavilág jöhet a farkasokra Európában
A farkast „fokozottan védett állatfaj” helyett „védett állatfajjá” minősítették át a Berni Egyezmény Állandó Bizottságának keddi ülésén, ami nemcsak az eddigi farkasmegőrzési törekvésekből űz csúfot, hanem veszélyes precedenst is teremt.
Hogyan készüljünk a világvégére?
Elég-e a zseblámpa és a babkonzerv ahhoz, hogy felkészülten várjuk a zombi-, klíma- vagy bármilyen apokalipszist? A CEU Demokrácia Intézet és a Bibó István Szabadegyetem panelbeszélgetésén egy szociológus, egy pszichológus, egy geográfus és egy környezetvédelmi szakértő kereste erre a választ.
A magyarok járnak a legtöbbet orvoshoz Európában, mégsem látszik meg az egészségükön
Az OECD friss egészségügyi jelentése szerint Magyarország évek óta vezeti a rákhalálozás listáját, magas az öngyilkossági ráta és az egészséges életéveink is mindössze néhány hónappal növekedtek 2000 óta.
Történelmi lehetőség előtt állnak a világ országai, hogy kimondják: sokkal kevesebb műanyagot kell gyártani
Célegyenesbe ért az ENSZ műanyagszennyezés elleni nemzetközi egyezményének tárgyalássorozata, ahol a műanyaggyártás jelentős visszaszorítását forszírozó feleknek az olajiparral kell megküzdeniük azért, hogy 90 százalékkal kevesebb műanyaghulladék kerülhessen a környezetbe.
Az egész Európai Unióban a magyar nők szenvednek leginkább a családon belüli erőszaktól
Nálunk az uniós országok többségével ellentétben nem a fiatalok, hanem a 45-60 éves nők a leginkább érintettek, viszont az idegenek által nőkkel szemben elkövetett erőszak arányát tekintve az uniós átlag alatt állunk, derül ki egy tegnap közzétett gigafelmérésből.