Qubit+
Kizsákmányolt, ember utáni táj – most kell szembenézni a kolonizáció évszázadaival
Az After Nature olyan fotósok munkáit díjazza, akik az emberi beavatkozás nyomán megváltozó tájra és a mögötte húzódó társadalmi folyamatokra reflektálnak. Egy bangladesi fotográfus elhagyott, eltagadott területekre utazott, és a késői kapitalizmus peremvidékéről tudósít.
AI-percek: Képgenerálás egységes stílusban
Lenyűgöznek a mesterséges intelligenciával alkotott képek, de azt sem tudod, hogyan kezdj hozzá? Az AI percek első részében az egységes stílus létrehozásának rejtelmeibe vezet be Gáspár Merse Előd fizikus, kognitív kutató.
Digitális detox: két hétre elköszöntem a közösségi médiától, és időmilliomos lettem
Az utóbbi években főleg a fiatalok körében terjed a digitális méregtelenítés, az önkéntes lemondás a számítástechnikai eszközökről és az internetezésről. De mit tud egy butatelefon, mi az a Pomodoro-technika és mennyibe kerül egy Starsiki Time Lock Container?
Az első kampány véget ért, de a kulturális felkelés folytatódik Szlovákiában
A Fico-kormány kulturális minisztere tavasszal radikális tisztogatásba kezdett: bezáratta a pozsonyi Kunsthallét és kirúgta a Nemzeti színház igazgatóját. Az ellenállás szellemes, gyors és jól kommunikálható akciók formájában bontakozott ki, és még a sikerre is van esély.
My name is LUCA: magyar kutató részvételével tárták fel minden földi élőlény közös ősének eredetét
Szöllősi Gergely evolúciógenetikus szerint a friss genomikai és fosszilis adatok és az újonnan kifejlesztett genetikai módszerek együtt tették lehetővé, hogy a kutatók bepillantást nyerjenek a földi élet legkorábbi szakaszába, és feltárják a LUCA titkait. Na de ki az a LACA?
Minden tudományok legromantikusabbika: az alkímia
Kóklerek, szélhámosok, mágusok, vagy a modern tudomány előfutárai? Az alkimisták évszázadokig, sőt évezredekig próbálták megfejteni a bölcsek köve, az aranycsinálás vagy a homunkulusz titkát. De vajon mire jutottak, és hol tartana a világ nélkülük?
Pedagógusok a béremelés után: „Ugyanannyit keresünk, mint egy bolti eladó”
Bár a januári pedagógus-béremelés papíron jelentősnek tűnik, nem elég ahhoz, hogy a pályaelhagyók visszatérjenek a katedrára, és az OECD-s összehasonításban továbbra is csehül állunk. De hogyan lesz az átlagos 21 százalékos béremelésből a kormányzati kommunikációban 32 százalék?
Bruttó 1 forint per leütésért nem lehet csodákat művelni
Kriminális minőségű szövegek, gyalázatosan alulfizetett szerkesztők, kényszerhelyzetben előre menekülő kiadók és napjaink ügyetlen sztárfordítója, a mesterséges intelligencia: ne számítson sok jóra, aki manapság idegen nyelvről fordított könyvet vesz a kezébe.
Több mint 50 éve nem járt ember olyan messze a Földtől, mint ahová a SpaceX civil űrhajósai készülnek
Kezdődhet az orbitális turizmus: a történelmi Polaris Dawn misszió négy résztvevője nemcsak a világ első magánűrsétájára készül, hanem arra is, hogy a Van Allen-övön áthaladva rajtuk teszteljék az űrsugárzás hatását az emberi egészségre.
Tízszer annyi turista fordul meg Európa nagyvárosaiban, mint ahányan lakják őket – egyre fogy a helyiek türelme
Miközben Velencében már 50 ezer alá esett a helyi lakosok száma, tavaly 20 millió turista fordult meg a szigeten. De Amszterdamtól Budapestig sok európai városra hatalmas teherként zúdul a kontroll nélküli turistaáradat.
A békepártiság nem mai találmány, végigkíséri a magyar történelmet
Mi a közös Kossuth Lajos belső ellenzékében az 1848-49-es szabadságharc idején, a gróf Károlyi Mihály vezette ellenzéki pártban az első világháború alatt és a kommunista pártban 1945 után? Az, hogy mindhárom politikai tömörülés hibásan mérte fel a külpolitikai helyzetet, amelynek aktív szereplője volt a mindenkori Oroszország is.
Amióta megrendezik, azóta vitatkozunk róla: kell-e nekünk az augusztus 20-i tűzijáték?
Az első komoly tűzijátékra már Mátyás király és Aragóniai Beatrix esküvőjén, 1476-ban sor került Magyarországon, de a nagyszabású, tömegeket vonzó budapesti rendezvényre még évszázadokat kellett várni. Megérte?
Egy francia író bebarangolta a Szilícium-völgyet, és kitalálta, hogyan győzzük le a technokapitalizmust
Mivel egyre több mindent okos eszközeinkkel végeztetünk el, egyre távolabb kerülünk a váratlantól, az idegentől, az élet számtalan formájától, a másiktól, a másféleségtől, holott mindig is ez volt a garanciája a fejlődésnek – írja új könyvében Alain Damasio. Kiberpunk helyett biopunk?
Nem hiszti, nem úri huncutság: a kínzó fájdalmakon túl komoly társadalmi károkat okoz a migrén
Vannak betegek, akik napi 10 000 forintot is kénytelenek elkölteni gyógyszerre, de ez csak a jéghegy csúcsa. Annak fényében, hogy mennyi közvetlen és közvetett kárt okoz a betegség, teljesen érthetetlen, hogy miért nem született még egyetlen fejlett országban sem átfogó migrénstratégia, mondja Ertsey Csaba neurológus szakorvos, migrénspecialista.
A szovjet bukástól az orosz bukásig: így szorultak vissza az orosz fegyverek a nemzetközi piacokon
Mennyi igaz abból a hiedelemből, hogy Oroszország csak kőbalta egyszerűségű fegyvereket képes előállítani? És mi a helyzet az orosz fegyverexporttal? Zsebeházy Bálint két hipotézissel indult neki az orosz hadiipar feltérképezésének, de mindkettő tévesnek bizonyult.