Qubit+

Amerikában tanuló magyar diák: „Nem könnyű most azt hallgatni a kormánytól, hogy túl sokan vagyunk, nincs ránk szükség”
Donald Trump háborút hirdetett a woke melegágyának tartott amerikai egyetemek ellen. A frontvonalban a Harvard áll, amelynek az elnök megtiltotta, hogy külföldi diákokat vegyen fel – ezt egy bírósági döntés ugyan felülírta, de új diákvízumokat egyelőre mégsem adhatnak ki a követségek. De milyen most magyar hallgatóként az USA-ban tanulni?

Russell Coff: A modern vállalat legértékesebb erőforrása az ember
Egy korszerű gyár üresen állna képzett kezelők nélkül, és egy élvonalbeli szoftver haszontalan lenne, ha nem lennének hozzáértő programozók és felhasználók. Az emberi tőke az a hajtóerő, amely minden más szervezeti eszközt mozgásba hoz – állítja az amerikai vezetéstudományi professzor, aki kedden Budapesten vette át a Rajk Szakkollégium Herbert Simon-díját.

„Aki 100 százalékra értékeli önmagát, az keressen másik munkahelyet, mert neki itt már nincsenek kihívások”
A tanév végéhez közeledve zavaros, átláthatatlan körülmények között élesedik a pedagógusok teljesítményértékelési rendszere, a TÉR. A célok homályosak, a módszerek kérdésesek; a tanárok között van, aki trollkodik, van, aki trükközik, de a legtöbbjük nem ért egyet az új rendszerrel.

Katasztrófa a parajdi sóbányában: fel kell készülni arra, hogy egyre gyakoribbak lesznek az extrém esőzések
Az Erdély egyik legkedveltebb turistalátványosságát sújtó tragédia kiadós esővel indult, ami százszorosára növelte a Korond-patak vízhozamát. A gesztusokon és a katasztrófa nemzeti üggyé emelésén túl nem látszik, hogy milyen hosszú távú hatása lesz a tragédiának Románia környezetvédelmi irányvonalára.

A Mátrix esti mese ahhoz az emberi agysejtekkel működő számítógéphez képest, amin Fred Jordan dolgozik
„A mesterséges intelligencia szimulációjához olyan szervert tervezünk építeni, ami egy száz méter hosszú, száz méter széles és tíz centiméter vastag agyszövetfarm, több millió elektródával” – mondta a Qubit kérdésére a svájci FinalSpark alapítója. Hamarosan eljöhet az idő, amikor emberi agyi organoidok szolgálják ki az AI igényeit.

Dávid-Barrett Tamás: A patriarchátusnak előbb-utóbb vége lesz, és felváltja a matriarchátus
A patriarchátusra a túlélés miatt volt szükség – mondja az oxfordi viselkedéskutató, aki szerint nagyjából az ipari forradalmak óta egy új rendszer felé tartunk. Magyarul frissen megjelent könyvében, A patriarchátus természetrajzában a klíma szerepéről és az éghajlatváltozás univerzális hatásairól is ír.

„Deutsch ist Pflicht, Habibi”
Az osztrák főváros történelmi demográfiai átalakuláson megy keresztül: lakosainak közel fele nem Ausztriában született. És hiába kiáltják ki Bécset évről évre a világ legélhetőbb városának, a németül nem beszélő bevándorló gyerekekkel nem tud mit kezdeni.

Kínában bebörtönözték, most Trump Amerikájában kaphat második esélyt a génszerkesztett babákat létrehozó „őrült tudós”
Ho Csien-kuj 2018-ban világraszóló tudományos botrányt kavart a világ első CRISPR-gyerekeinek létrehozásával. Három év börtön után most világító háziállatokban utazó feleségével készül meghódítani Amerikát.

Mi az a „mélyállam” valójában, és kell-e tartani tőle?
A 2000-es évek eleje óta kezdtek felbukkanni a modern, törvényes állam ellenségei, a mélyállammal riogató személyközpontú, patrimoniális vezetők, és ez könnyen visszasüllyeszthet bennünket egy modernitás előtti, kaotikus világba – állítja Jeffrey Kopstein amerikai politológus.

Politikai szorongás: „olyan, mintha túlfűtenének egy hatalmas kuktát”
A politikai szorongás, aminek Magyarországon egyre több jele tapasztalható, a legfrissebb kutatások szerint krónikus stresszforrás, amely különbözik az olyan pszichológiai állapotoktól, mint az általános szorongás, és egyedülálló hatással van az érzelmi jólétünkre és a társadalmi kohézióra.

Szomorú és ijesztő, lassan mégis a ChatGPT lesz az ember legjobb barátja
Százmilliók használják nap mint nap, és a legtöbben nem munkára vagy szórakozásra, hanem csak társaságra vágynak. Mi baj is lehetne abból, hogy egy olyan géptől kérünk életvezetési tanácsokat, amit hízelgésre és egyetértésre tanítottak?

Magyarországon olyan sok az üres ingatlan, hogy hasznosításukkal jelentősen enyhíteni lehetne a lakhatási válságot
A hazai lakásállomány 1990 óta 19 százalékkal nőtt, miközben a népesség 7,5 százalékkal csökkent, így ma 9,6 millió emberre 4,58 millió lakás jut. Ez azt mutatja, hogy nem a mennyiséggel, hanem a minőséggel és a megfizethetőséggel van a gond – mondja Jelinek Csaba szociológus.

Ma az időjárást jelzi előre, holnap az egész Föld működését: íme az Aurora, a Microsoft sokoldalú mesterséges intelligenciája
Őrületbe kerget, hogy sokszor megbízhatatlan az időjárás-előrejelzés? Van egy jó hírünk: rohamosan fejlődnek a mesterséges intelligenciára alapuló időjárás-előrejelző modellek, amelyek fejlesztésében és tesztelésében egy európai szervezet is kulcsszerepet játszik.

Hová tűnt a paradicsom íze?
Feláldoztuk az ízeket az elérhetőség oltárán? És mi a helyzet a tápanyagokkal? Tényleg kevesebb manapság a vitamin, a nyomelem és más tápanyag a kereskedelmi forgalomban elérhető zöldségekben és gyümölcsökben, mint tíz, húsz vagy harminc éve?

Pléh Csaba: A bevált fullajtárok már az MTA jelképes létét is szeretnék megkérdőjelezni
Schmidt Mária áprilisi kirohanása után kedden egy másik kormányközeli figura, Lánczi András is nekiesett a Magyar Tudományos Akadémiának. Az Akadémiai Dolgozók Fóruma, a Stádium 28 Kör és Pléh Csaba, az MTA korábbi elnökjelöltje véleményét kérdeztük az egyre hevesebb támadásokról.