Qubit+
Az egész Európai Unióban a magyar nők szenvednek leginkább a családon belüli erőszaktól
Nálunk az uniós országok többségével ellentétben nem a fiatalok, hanem a 45-60 éves nők a leginkább érintettek, viszont az idegenek által nőkkel szemben elkövetett erőszak arányát tekintve az uniós átlag alatt állunk, derül ki egy tegnap közzétett gigafelmérésből.
Az állam egyre több szegény családtól veszi el a gyerekeket
A gyerekek kikerülnek egy szegény, de szeretetteli környezetből, majd egész gyermek- és kamaszkorukat nevelőszülőknél, illetve gyermekotthonokban élik le, folyton változó nevelőkkel, egy olyan rendszerben, ami elhanyagolja őket. Kevés az esélyük a boldogulásra.
Milyen társadalom az, ahol csak részegen merjük kifejezni, ami bennünk van?
Ha van egy szer, ami oldja a gátlásokat vagy a feszültségeket, kialakulhat az a veszélyes hiedelem, hogy mi, emberek csak egy kémiai szer közbeiktatásával tudunk igazán kapcsolódni egymáshoz – mondja Kapitány-Fövény Máté addiktológus, aki az És mi van Tomival? című film forgatókönyvének megírásában is közreműködött.
Bár a válságot elismeri, semmi nem utal arra, hogy a kormány megkönnyítené a lakáshoz jutást
Az évtizedek óta tartó lakhatási válság nemcsak a szegényeket sújtja. A Habitat for Humanity 2024-es jelentése szerint sokan küzdenek megfizethetetlen fenntartási költségekkel és rossz állapotú lakásokkal, Budapest pedig külön kategória a problémák között.
A magyar táj megváltozása még nem a klímaválság eredménye, inkább emberi beavatkozásoké
Az idei nyár nálunk is a hosszú aszály és a rövid, intenzív csapadékos időszakok váltakozásáról szólt. Ha így folytatódik, az a növénytakaró és a táj radikális megváltozását is hozhatja. Egy kiskunsági klímakísérlet éppen ezeket a lehetséges forgatókönyveket modellezi.
A szelfik mögött nem az önimádat, hanem a bizonytalanság áll, és ez sokkal izgalmasabb
Matt Colquhoun a fotográfiáról gondolkodik, méghozzá sokszor provokatív módon. Írt egy könyvet, amely azt ígéri, a szelfi alternatív históriáját nyújtja, de közben szól a nárcizmusunkról és a mai kulturális, politikai klímáról is. Budapesten beszélgettünk vele.
A Hold helyett egyből a Marsot veheti célba az USA, miután Elon Musk beküzdötte magát az amerikai kormányba
Donald Trump szereti a látványos eredményeket, és Musk állítólag megígérte neki, hogy 2028-ig embert juttat a Marsra. Ez a szakértők szerint gyakorlatilag lehetetlen, viszont az átszervezés rendesen felbolygatja majd a nemzetközi űripart, így az európait is.
Ha energiaforradalomhoz nem is vezet, az általános jólétet szinte biztosan növelné a közösségi energiaszolgáltatás
A Transzformátor nevű szervezet kiáltványban szorgalmazza a demokratikus, szolidáris alapokon szervezett energiaközpontok létrehozását. Ezekre már Nyugat-Európában is akad példa, de mi kellene ahhoz, hogy itthon is megvalósuljanak?
Ugye hiszel a holdra szállásban?
Joe Rogan, a világ legnépszerűbb podcastere arról tájékoztatta 15 milliós közönségét, hogy nem biztos abban, hogy az Apollo-program űrhajósai valóban eljuthattak a Holdra. Pedig eljutottak, és erre perdöntő bizonyítékok vannak.
Gulyás Balázs elnök a Magyar Kutatási Hálózat modellváltásának okáról: Első osztályú kutatók játszanak NB2-es csapatban
Egy lapunkhoz eljutott törvénytervezet értelmében a magyar kutatóhálózat központosítására készülnek, ami a kutatóintézetek autonómiáját és finanszírozását is veszélybe sodorhatja. A HUN-REN elnöke egy régészeti tárlat megnyitóján állt ki az átszervezés mellett.
Na de mit adtak nekünk az evolúcióbiológusok?
A tudományterület és a hozzá kapcsolódó genetikai, ökológiai és neurobiológiai ismeretek hatalmas társadalmi jelentőségű felismerések alapjául szolgáltak. De mely területeken tették életünket biztonságosabbá, kényelmesebbé, egészségesebbé? Aki válaszol: Scheuring István, az Ökológiai Kutatóközpont Evolúciótudományi Intézet tudományos tanácsadója.
Így szabályozzák a mobiltelefonok használatát az USA iskoláiban
Magyarországon nagy vihart kavart az iskolai telefonozás betiltása, de vajon hogyan kezeli a kérdést a land of the free és a home of the brave? Az amerikai helyzetet Kapronczay Stefánia, a TASZ stratégiai igazgatója mutatja be a Qubit olvasóinak.
Miért szavaznak máshogy a magyar férfiak, mint a nők?
A friss közvélemény-kutatások szerint a nők inkább szavaznának a Fideszre, mint a Tisza Pártra, míg a férfiak körében népszerűbb az ellenzéki párt. A lehetséges okokat Zorigt Burtejin, az ELTE-TáTK posztdoktori kutatója veszi számba.
Alig robbant ki a pszichedelikus forradalom a gyógyításban, de máris látványos eredményeket produkált
Világszerte sorra nyílnak a kutatóközpontok, ahol többek között a varázsgomba és az ecstasy hatóanyagait vizsgálják a depresszió és más mentális zavarok kezelésére. De milyen konkrét eredményekre jutottak az elmúlt két évben?
Magyar gyerekek az ausztriai iskolákban: „ahhoz, hogy hármasnál jobb legyél, osztráknak kell születni”
2024-re a magyarok lettek Ausztria ötödik legnagyobb bevándorló csoportja, ami azt jelenti, hogy mára több ezer magyar gyereknek vannak iskolai élményei az osztrák oktatásról. Kutatók most megvizsgálták, hogyan tudnak beilleszkedni az ottani rendszerbe a Bécsbe kiköltözött magyarok.