Qubit+

Az OpenAI bemutatta az eddigi legjobb ChatGPT-modellt, amiben egyesek már a mesterséges általános intelligenciát látják
„Azt gondolom, hogy ez AGI, komolyan” – írta az o3-ról Tyler Cowen amerikai közgazdász. Lehet, hogy korai az öröm, de az biztos, hogy a ChatGPT-be szerdán integrált o3 és o4-mini modellek tovább élezik az OpenAI és a Google közötti versenyt.

Eltűnőben a szögedi, virágzik a palóc – mi történik a magyar tájszólásokkal?
Egyes karakteres nyelvjárások annak ellenére tartják magukat, hogy a közoktatás ma is módszeresen irtja a beszédhibaként azonosított tájszólást, holott a dialektikai kutatások szerint a sokféleség egy nyelv egészségét is jelzi.

Hová tűntek a verebek?
Európában felgyorsult a verebek pusztulása: az elmúlt 50 évben megfeleződött a populációjuk. Pedig nem is olyan régen még Budapest is tele volt velük, és Herman Ottó sem tudta elképzelni nélkülük az emberlakta helyeket. Mi történt? Tényleg közeleg a csendes tavasz?

„Mondhatjuk, hogy a Nyugatot szeretnénk utolérni, de jelenleg ez nem reális”
A független művészeken egyre durvább a politikai nyomás, társulatok tűnnek el, alkotók emigrálnak – de még mindig vannak, akik nem akarják elengedni a jövő elképzelésének jogát. Erdődi Katalin, a Trafó új igazgatója 11 év után tért haza Budapestre. Miért pont most?

Putyin már megtette, amit Orbán Viktor tavaszra ígér – így néz ki egy politikai nagytakarítás
Oroszország elnöke több lépésben hajtotta végre ellenfeleinek bedarálását: a civil szervezetek, a független sajtó és a politikai ellenzék ellehetetlenítése a törvényhozás eszközeivel zajlott, de az egyre vérmesebbb ellenségkeresésnek még nincs vége.

„Cigányoknak nem adhatjuk el a házat”
Egy új törvényjavaslat értelmében a hagyományőrzésre hivatkozva meg lehetne tiltani embereknek, hogy házat vásároljanak egy településen. Roma szakértők szerint egy ilyen törvény legitimálhatja a romák kirekesztését.

Vita a homoszexualitás korlátozásáról: először tragédia, másodszor bohózat
A második világháború után Nagy-Britanniában parázs vita bontakozott ki arról, hogy lehet-e büntetni a homoszexualitást. Az akkori események kísértetiesen hasonlítanak arra a folyamatra, ami ma Magyarországon zajlik, ezért érdemes feleleveníteni az elhangzott érveket, és számba venni a tanulságokat.

Csődöt jelentett a házi DNS-teszteket áruló cég, ahonnan 7 millió ember genetikai adatai szivárogtak ki
A 23andMe, a Szilícium-völgy biotechnológiai forradalmának vezére fénykorában 6 millárd dollárt ért, most jó, ha 20 milliót. A filmbe illő sztori végén a cég több millió felhasználója járhat igazán rosszul, de egyelőre nem tudni, hol kötnek ki a legszemélyesebb adataik.

Tíz hónapot kell kibírniuk zaklatással vádolt társukkal az antarktiszi bázis tudósainak – de mi az a kabinláz?
A Sanae IV kutatóbázison azután robbant ki a bántalmazási és szexuális zaklatási ügy, hogy a tél beköszöntével teljesen elszigetelődtek a külvilágtól. A horrorfilmbe illő helyzet kezelése a jövő űrexpedíciói miatt is fontos, ám a hosszú izolációval járó tünetekkel egyelőre nem tud mit kezdeni a pszichiátria.

Magyarország: nyomokban polgárokat tartalmaz
Hogy lehet az, hogy egyre több a szegény azok között, akik dolgoznak? Miért defektes a magyar elit? Hogyan polgárosodnak a munkások, és hogyan csúsznak le a diplomások? A Kovách Imre szociológus vezetésével végzett gazdag és egyedülálló kutatás elgondolkodtató képet fest a mai magyar társadalomról.

Buzsáki György: Számomra a gondolat is akció
Mire jó egy szuperintelligens organizmus, ami mindent tud a világról, de a tudást nem fordítja át cselekvésre? Mi a baj a manapság népszerű MI-modellekkel? Mit ér a gondolat akció nélkül? A világhírű agykutatóval Moldvay Tamás matematikus-filozófus beszélget.

Gazdag nők, gondolatolvasó gépek, űrturizmus – ezt jósolták 2025-re a magyar újságok
Aki az 1960-as években a Munkáséletből vagy a Szolnok Megyei Néplapból tájékozódott, egész pontos képet kaphatott a génszerkesztés és az internet jövőjéről, de a Ludas Matyi még Nagy Feró Kossuth-díját is előre látta.

Így szárnyalta túl az Airbus az USA ipari fejlettségét szimbolizáló repülőgép-óriást, a Boeinget
Nemrég még Donald Trump amerikai elnök is panaszkodott a Boeingre, amely a 737 Max botránya óta történetének egyik legnagyobb válságát éli. Az Airbus részben azért nem jutott erre a sorsra, mert Európában jobb az iparág szabályozása.

Darabjaira hullott a magyar társadalom
Kovách Imre szociológus és kutatótársai csütörtökön bemutatott, nagyszabású munkájából olyan ország képe bontakozik ki, ahol egyes csoportok elégedetten, polgárosodva élik az életüket, míg más nagy méretű csoportok leszakadtak és elmagányosodtak. A politika ezeket az egyenlőtlenségeket kihasználja és konzerválja, hiszen a polarizáció fenntartása és a dezintegrálódott csoportok befolyásolása a jelenlegi rendszer legfőbb pillére.

Egy kis kínai cég azt állítja, hogy megalkotta a világ első önjáró mesterséges intelligenciáját – íme, a Manus
A vuhani Butterfly Effect nem a ChatGPT-vel szállna harcba, hanem új fejezetet nyitna az AI-versenyben. A Manus már nemcsak válaszol, hanem cselekszik is: internetezik, appokat használ, de még videójátékot is gyárt, ha arra kérik.