Qubit+

„Az egyetemi modellváltás olyan rendszer, amiből teljesen kiiktatták a biztosítékokat”
Hol tart a magyar felsőoktatás átalakítása? Kováts Gergely négy éve vezeti az egyetemi modellváltást vizsgáló kutatócsoportot, amely többek között arra keresi a választ, hogy világszinten mennyire kirívó megoldás a magyar alapítványosítás, és hogy valóban kódolva van-e benne a politikai beavatkozások és a katasztrofális pénzügyi döntések lehetősége.

Tíz hónapot kell kibírniuk zaklatással vádolt társukkal az antarktiszi bázis tudósainak – de mi az a kabinláz?
A Sanae IV kutatóbázison azután robbant ki a bántalmazási és szexuális zaklatási ügy, hogy a tél beköszöntével teljesen elszigetelődtek a külvilágtól. A horrorfilmbe illő helyzet kezelése a jövő űrexpedíciói miatt is fontos, ám a hosszú izolációval járó tünetekkel egyelőre nem tud mit kezdeni a pszichiátria.

Magyarország: nyomokban polgárokat tartalmaz
Hogy lehet az, hogy egyre több a szegény azok között, akik dolgoznak? Miért defektes a magyar elit? Hogyan polgárosodnak a munkások, és hogyan csúsznak le a diplomások? A Kovách Imre szociológus vezetésével végzett gazdag és egyedülálló kutatás elgondolkodtató képet fest a mai magyar társadalomról.

Buzsáki György: Számomra a gondolat is akció
Mire jó egy szuperintelligens organizmus, ami mindent tud a világról, de a tudást nem fordítja át cselekvésre? Mi a baj a manapság népszerű MI-modellekkel? Mit ér a gondolat akció nélkül? A világhírű agykutatóval Moldvay Tamás matematikus-filozófus beszélget.

Gazdag nők, gondolatolvasó gépek, űrturizmus – ezt jósolták 2025-re a magyar újságok
Aki az 1960-as években a Munkáséletből vagy a Szolnok Megyei Néplapból tájékozódott, egész pontos képet kaphatott a génszerkesztés és az internet jövőjéről, de a Ludas Matyi még Nagy Feró Kossuth-díját is előre látta.

Így szárnyalta túl az Airbus az USA ipari fejlettségét szimbolizáló repülőgép-óriást, a Boeinget
Nemrég még Donald Trump amerikai elnök is panaszkodott a Boeingre, amely a 737 Max botránya óta történetének egyik legnagyobb válságát éli. Az Airbus részben azért nem jutott erre a sorsra, mert Európában jobb az iparág szabályozása.

Darabjaira hullott a magyar társadalom
Kovách Imre szociológus és kutatótársai csütörtökön bemutatott, nagyszabású munkájából olyan ország képe bontakozik ki, ahol egyes csoportok elégedetten, polgárosodva élik az életüket, míg más nagy méretű csoportok leszakadtak és elmagányosodtak. A politika ezeket az egyenlőtlenségeket kihasználja és konzerválja, hiszen a polarizáció fenntartása és a dezintegrálódott csoportok befolyásolása a jelenlegi rendszer legfőbb pillére.

Egy kis kínai cég azt állítja, hogy megalkotta a világ első önjáró mesterséges intelligenciáját – íme, a Manus
A vuhani Butterfly Effect nem a ChatGPT-vel szállna harcba, hanem új fejezetet nyitna az AI-versenyben. A Manus már nemcsak válaszol, hanem cselekszik is: internetezik, appokat használ, de még videójátékot is gyárt, ha arra kérik.

A humanoid robotok már a spájzban vannak, de porszívózás helyett csak a port hintik
A robotikai cégek egymás után mutatják be szenzációs videóikat, amelyeken a robotjaik ablakot mosnak, virágot locsolnak, és bepakolnak a hűtőbe. Forrai Benedek robotikai mérnök szerint ezek többsége vaporware, és egyelőre csak játéknak jó.

Ray Kurzweil: Az ember 20 év múlva összeolvad a mesterséges intelligenciával
A hivatásos jövendőmondó, akinek a legtöbb jóslata eddig bevált, legújabb könyvében azt állítja, hogy az MI 2029-re eléri az emberi intelligencia szintjét, és 2045-re megvalósul a szingularitás. Már csak az a kérdés, hogy végig akarunk-e menni ezen az úton.

Peter Godfrey-Smith a polipoktól indult, és eljutott a mindenségig
Hogyan alakult a cselekvés és érzékelés története a Földön? Az ausztrál filozófus legújabb kötete, a Living on Earth mindenkinek ajánlható, aki az evolúció, az elme és a kultúra nagy kérdései iránt érdeklődik, és nem riad vissza attól, hogy az ezekből következő etikai kérdésekkel is szembenézzen.

Egyetemek cérnaszálon – öt hazai felsőoktatási intézmény, ahol „helyzet van”
Attól még, hogy a modellváltó egyetemek elveszítik közintézmény jellegüket, nagyon is közügy, hogy mi történik velük. Öt egyetem aktuális helyzetét összegezzük: ezek közül három még nem váltott modellt, egy most fog, egy pedig jól demonstrálja, hogy mi az alapítványi rendszer rákfenéje.

Veszélyes körülmények között kísérletezett egy új koronavírussal a kínai Si Cseng-li, a Denevérnő
Ralph Baric koronavírus kutató és W. Ian Lipkin epidemiológus szerint elégtelen biztonsági óvintézkedések mellett vizsgáltak egy újonnan felfedezett koronavírust a Vuhani Virológiai Intézet volt és jelenlegi kutatói. Nemrég Christian Drosten német virológus is hasonló aggodalmakat fogalmazott meg.

A gyerekeket a bizonytalan jövőre kell felkészíteni, ezért a kreativitás legalább olyan fontos, mint a tananyag
Lannert Judit és Németh Szilvia oktatáskutatók új könyvükben olyan, magyar iskolákban is kipróbált, formabontó tanítási módszereket mutatnak be, amelyek nemcsak élvezetesebbek és hatékonyabbak a puszta tudásátadásnál, de közelebb is hozzák egymáshoz a gyerekeket.

Mit keres egy karvaly a Delej utcában?
A nyolcadik kerület csendes kis utcáján sétálva először galambtollakat láttam, aztán meglett a tettes is: nem sokkal arrébb egy karvaly marcangolta egy galamb tetemét.