Qubit+
Ukrajnának nem gyors békére van szüksége, hanem igazságos békére
A nyugati társadalmak kezdenek belefáradni Ukrajna támogatásába, miközben egyre terjed az a populista nézet, hogy a gyors béke emberéleteket ment. Csakhogy a gyors béke könnyen alakulhat át elhamarkodott békévé, sőt olyan látszatbékévé, amit könnyű lesz felrúgni, főleg akkor, ha a megállapodást nem védik érdemi garanciák.
Lehetetlen megmondani, hogy hány külföldi munkavállaló lesz 2025-ben Magyarországon
Tény, hogy a magyar gazdaság növekedéséhez szükség van külföldi munkavállalókra, de az elemzést jelentősen megnehezíti, hogy a rájuk vonatkozó adatokat a magyar állam átláthatatlanná teszi. Hárs Ágnessel a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet vezető kutatójával beszélgettünk.
Végleg szertefoszlóban az álom, hogy az internet globális közösséggé formálja az emberiséget
A TikTok amerikai betiltása körüli huzavona újabb jele annak, hogy az üzleti és politikai érdekek felülírják a kilencvenes évek óta dédelgetett álmot. Az USA, Kína és az EU ráadásul nemcsak a közösségi platformok miatt feszül egymásnak, hanem a mesterséges intelligencia használatáról is képtelen megegyezni.
A diákok nem veszik komolyan, az iskoláknak és a tanároknak túl nagy teher a kompetenciamérés
Patinás budapesti gimnáziumok csúsztak ki a HVG tavalyi top 100-as rangsorából, miközben korábban nem a legjobbak között számon tartott vidéki iskolák meglepetésre felkerültek rá. Mi történt?
Nem váltak be az optimista jóslatok, egyre többen éheznek a Földön
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezete tíz éve még úgy tervezte, hogy 2030-ra mindenhol megszűnik az éhínség. Ma azonban úgy tűnik, hogy ez nem fog összejönni, sőt, a helyzet látványosan romlik. Miért?
Nyakunkon az Ügyfélkapu+ és a DAP, de a digitális álompolgár csak a fejét vakarja
A Qubit szerkesztőségébe érkezett levelek szerint sokakon kifog a regisztráció, de nem is ez a legnagyobb baj a holnap életbe lépő rendszerrel, hanem hogy óriási hátrányba hozza azokat, akik valamiért nem tudnak digitálisan ügyeket intézni, és komoly adatvédelmi aggályokat is felvet.
Jeff Bezos új rakétája, a New Glenn végre versenyt teremt a SpaceX által dominált űriparban
Bezos 2000-ben alapított cége, a Blue Origin már a Föld körüli pályára készül, de az időjárás és technikai problémák miatt egyelőre nem tudták fellőni a rakétát. A New Glennre már sorakoznak a megrendelések, és fontos szerepet játszhat a NASA emberes holdprogramjában is.
Nagy a baj: fogytán a homok
Űrtávcső, mellimplantátum, Metallica-sláger: homok nélkül talán nem is létezne az emberi civilizáció. Csakhogy az ENSZ számításai szerint a Föld 2050-re kifogyhat a használható homokból, miközben a kitermelés már most is jelentős környezeti károkat okoz.
Utoljára 125 ezer éve volt ilyen meleg a Földön
2024 volt az első év, amikor a globális felmelegedés átlépte a 1,5 fokos kritikus küszöböt – jelentette be csütörtökön a EU klímafigyelő szervezete, a Copernicus. Európa még a globális átlagnál is gyorsabban melegszik.
Kifaggattuk a világverő kínai chatbotot, hogy mit gondol Mao elvtársról, a Tienanmen téri vérengzésről és Tajvan függetlenségéről
A kínai AI-cég, a DeepSeek december végén jelentette be nagy nyelvi modelljének új verzióját, ami sokak szerint az eddigi egyik legjobb nyílt AI-modell lehet. Na de mennyire jó, ha kényes kérdéseket teszünk fel neki?
Sorban tűnnek el a humán szakok a felsőoktatásból, és ez nemcsak az egyetem eszméjének okoz kárt, hanem a demokráciának is
Van-e értelme az irodalom, a filozófia, a holt nyelvek tanításának, vagy csak az olyan szakokra van szükség, amikre piaci igény mutatkozik? Miért és hogyan változtak meg az egyetemek az elmúlt évtizedekben, és ez milyen társadalmi hatásokkal jár? Aki válaszol: K. Horváth Zsolt társadalomtörténész, a Szívképzés című tanulmánykötet szerzője.
Száz éve született Gerald Durrell, aki örökre megváltoztatta az állatokhoz fűződő viszonyunkat
A legendás természetbúvár és író nemcsak zseniális regényeivel lopta be magát az emberek szívébe, hanem az állatok védőszentjeként, a veszélyeztetett fajok megmentőjeként is.
Története során nem először derül ki, hogy rossz ötlet elzárni a Halászbástyát a nép elől
Schulek Frigyes építész úgy álmodta meg a Halászbástyát, hogy ott magyar és külföldi együtt csodálkozzon rá a város szépségére és a nemzet dicsőségére, ezért a kilátás védelme mindig előnyt élvezett. Amióta világörökségi helyszín lett, csak a baj van üzemeltetésével, az önkormányzat pedig rendre rossz megoldásokhoz nyúl.
Sosem volt még ilyen népszerű a darts, amiben legalább annyi a tudomány, mint a show
Ma este csap össze a világbajnoki címért a gyurmafejű Michael van Gerwen és a nála 17 évvel fiatalabb csodagyerek, Luke Littler. A mérkőzéseket a színes karakterek mellett a mámorosan kántáló közönség és a feszülten koncentráló játékosok kontrasztja teszi izgalmassá, de hol itt a tudomány?
Ott tartunk, hogy az ember virtuálisan akárkivel le tud feküdni
Tudta-e Petőfi Sándor, hogy mi az a klitorisz? Miért alakult ki a 18-19. századi maszturbációs pánik, hogyan viszonyult a kádári szocializmus az önkielégítéshez, és mi a baj a pornóval? Aki válaszol: Csányi Gergely szociológus, A szex politikai gazdaságtana című kötet szerzője.