Miközben mi a halálba kergetjük magunkat a féktelen húsevéssel, Ázsia már felkészült az alternatív fehérjék forradalmára

· 09.24. · gazdaság

A Good Food Institute nevű nonprofit 2023 decemberében adott ki egy összegzést a húsevés környezeti lábnyomát vizsgáló kutatásokról. A jelentésben sokkoló adatokat közöltek: kiderül például, hogy ha a marhahúspogácsát szójafehérje alapú burgerre cseréljük, 98 százalékkal csökken a teljes folyamat üvegházgáz-kibocsátása, ha pedig a Magyarországon is fellelhető Beyond Burgerre váltunk, akkor 97 százalékkal csökken a termék készítéséhez szükséges földterület. 98 és 97 százalékos csökkenés a káros hatásokban, a hülyének is megéri, nem igaz?

Mások szerint persze az a hülye, aki önszántából lemondana egy jó szaftos steakről, a vörösboros marhapörköltről vagy a gombamód szaporodó smash burger franchise-ok valamelyikének legújabb dobásáról. És amúgy is, az ősembereknek sem lett semmi bajuk, meg aztán sok sikert elég vasat meg B12-vitamint bevinni csak növényekből, arról nem is beszélve, hogy ha beszántjuk a csirke- és sertéstelepeket, akkor mi lesz a nagy állattenyésztő országokkal? Altassák el az argentin marhákat? Legyen még egy utolsó vacsora a kínai disznókból? A nebraskai farmerek meg vessenek inkább babot?

Pedig a képlet egyszerű. Kutatások szerint a globális húsfogyasztás mértéke 2050-ig 40-50 százalékkal is nőhet. Bár az állattenyésztés környezeti lábnyomát a különböző termelési módszerek, a tenyésztett állatok és takarmánynövények sokszínűsége vagy a földhasználat változásából eredő tényezők miatt nehéz pontosan mérni, a különböző tanulmányok szerint a teljes globális üvegházház-kibocsátás 11-20 százalékáért felelhet. A szakértők szerint egyszerűen nem engedhetjük meg, hogy a másfélszeresére növekvő hústermelést a hagyományos anyagokból fedezzük – még szerencse, teszik rögtön hozzá ugyanazok a szakértők, hogy már nem csak álom a műhús, sőt a növényi fehérjeforrásokból készült termékek is fejlődnek, az állati sejtekből laborban tenyésztett hús pedig már állagában és ízében is egyre inkább hasonlít az eredetire.

Az Eat Just laborcsibefalatjai egy szingapúri étteremben
photo_camera Az Eat Just laborcsibefalatjai egy szingapúri étteremben Fotó: HANDOUT/AFP

A technológia fejlődésével a szabályozók is kezdenek ébredezni, legalábbis Ázsiában. Szingapúrban tavaly már mi is bejutottunk a világ első, laborcsirkéből készült ételeket is kínáló éttermébe, de idén Kína és Dél-Korea is megtette az első lépéseket az állatok leölése nélkül működő új húsipar kialakítása felé.

De egyáltalán miért ekkora a felhajtás a húsevés körül? Tényleg olyan nagy probléma, hogy böfögnek a tehenek? Miből készül a laborhús, és mikor jön már a boltokba? És miért éppen Ázsiában jut eszébe mindig valakinek, hogy ideje lenne cselekedni?

A cikk innentől csak a Qubit+ előfizetőinek elérhető. Csatlakozz, és olvass tovább!

Ha már van előfizetésed, lépj be vele. Ha még nincs, válassz csomagjaink közül!