Az egész Európai Unióban a magyar nők szenvednek leginkább a családon belüli erőszaktól

· 11.26. · társadalom

Magyarországon szenvedik el a nők a legnagyobb arányban az intim partner által elkövetett pszichológiai, fizikai (amibe a fenyegetéseket is beleértik) és szexuális erőszakot – derül ki az Eurostat, az EU Alapjogi Ügynöksége (FRA) és a Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézete (EIGE) közösen végzett, 2020 és 2024 között készült, tegnap publikált felméréséből.

Magyarország abból a szempontból is kilóg a sorból, hogy nálunk nem a fiatalok, hanem a 45-60 éves korosztály szenvedi el a legnagyobb mértékben a családon belüli erőszakot. És bár ez az arány riasztó, a nők ellen idegenek által elkövetett erőszak arányát tekintve az uniós átlag alatt maradtunk.

Az Európai Unióban a nők egyharmada tapasztalt már erőszakot otthon, a munkahelyén vagy a nyilvánosság előtt, és az idősebbekhez képest a fiatal nők különösen kitettek a munkahelyi szexuális zaklatás és az erőszak egyéb formáinak. A nők elleni erőszak azonban gyakran láthatatlan marad, mivel csak minden negyedik nő jelenti a rendőrségnek vagy a szociális, egészségügyi és támogató szolgálatoknak, hogy mi történt vele.

photo_camera Grafika: Qubit

A 18-74 éves nőket reprezentáló felmérés az EU összes országában vizsgálta a családon belül, illetve a nem partner által elkövetett fizikai, szexuális és pszichológiai erőszakot, beleértve a munkahelyi szexuális zaklatásokat is.

Hogy mit is jelentenek azok a fogalmak, amiket a jelentés használ, arra az alábbi összefoglaló ad áttekintést:

  • Intim partnerek azok az emberek, akikkel az érintett intim kapcsolatban áll vagy állt, beleértve a jelenlegi vagy korábbi házastársakat, élettársakat, együtt élő partnereket, informális kapcsolatokat vagy randevúpartnereket.
  • Nem partnerek azok az elkövetők, akik nem állnak és nem is álltak intim kapcsolatban az érintettel.
  • A családon belüli erőszak olyan erőszakra utal, ami családon vagy háztartáson belül történik. A családon belüli elkövető lehet intim partner vagy rokon, de ide tartozik minden olyan ember is, aki az erőszakos esemény idején az áldozattal egy lakótérben élt vagy élt.
  • A pszichológiai erőszak az intim partner részéről magában foglalja az érzelmi bántalmazás és kontrolláló magatartás széles skáláját, mint például: lekezelés és megalázás; a barátokkal, családdal való találkozás vagy hobbik, egyéb tevékenységek megtiltása; GPS, telefon vagy közösségi média általi nyomon követés; a házból való távozás engedély nélküli tiltása vagy bezárás; állandó féltékenykedés, ha az érintett másokkal beszél; munkavégzés megtiltása; a családi pénzügyek és az érintett személyes kiadásainak kontrollálása; a kontroll érdekében az érintett személyazonosító okmányainak (pl. útlevél) megtartása; ordítozás, tárgyak összetörése vagy olyan viselkedés, ami félelem vagy megfélemlítés céljából történik; az érintett gyerekeinek vagy közeli hozzátartozóinak bántalmazásával való fenyegetés; a gyerekek elvételével vagy a felügyeleti jog megtagadásával való fenyegetés; illetve azzal való fenyegetés, hogy az elkövető kárt tesz önmagában, ha az érintett elhagyja őt.
  • Fizikai erőszak olyan erőszakos viselkedésre vagy cselekedetekre utal, amik testi sérülést vagy félelmet okoznak, például: az érintett megfenyegetése bántalmazással; lökdösés, taszigálás; hajhúzás; pofonok vagy tárgyak dobálása; ütlegelés vagy tárggyal való megverés; rugdosás; megégetés (tűzzel, savval vagy más eszközzel); fojtogatás vagy megpróbálás; késsel, fegyverrel, savval vagy hasonlóval való fenyegetés vagy tényleges használat; illetve bármilyen más erőszakos cselekedet, amelynek célja az érintett bántalmazása.
  • A szexuális erőszak magában foglalja a nem kívánt szexuális aktust erőszak vagy fizikai kényszer hatására, illetve olyan helyzet kihasználásával, amiben az érintett nincs abban az állapotban, hogy visszautasítsa a szexuális kapcsolatot (pl. alkohol vagy drog hatása alatt áll). Ide tartozik az is, amikor az érintett fél túlságosan fél visszautasítani, vagy ha arra kényszerítik, hogy más ember(ek)kel létesítsen nem kívánt szexuális kapcsolatot. Ezeknek a cselekedetek bármelyikének megkísérlése, illetve bármilyen más, az érintett számára megalázó vagy lealacsonyító szexuális viselkedés szintén idetartozik. Végül ez a kategória magában foglalja a nem partnerek általi nem kívánt szexuális érintést is.

A nők harmada érintett

Az EU-ban minden harmadik nő tapasztalt már felnőtt korában fizikai vagy szexuális erőszakot, fenyegetést, és minden hatodik nő élt már át felnőttkorában szexuális erőszakot, ideértve a nemi erőszakot is.

Sok nő számára az otthon sem túl biztonságos: 5-ből 1 nő szembesült fizikai vagy szexuális erőszakkal partnere, rokona vagy a háztartás más tagja részéről.

A munkahelyén minden harmadik nőből egy nőt zaklattak már szexuálisan, és a fiatalabb nőknél magasabb ez az előfordulási arány: 5-ből 2 nő tapasztalt szexuális zaklatást a munkahelyén.

Bár az erőszakot átélt nők többsége a hozzá közel állóknak el szokta mesélni, hogy mi történt vele, csak minden ötödik nő fordult egészségügyi vagy szociális szolgáltatóhoz, és csak minden nyolcadik nő jelentette az esetet a rendőrségnek.

Minden nőnek mindenhol joga van a biztonsághoz

A cikk innentől csak a Qubit+ előfizetőinek elérhető. Csatlakozz, és olvass tovább!

Ha már van előfizetésed, lépj be vele. Ha még nincs, válassz csomagjaink közül!