Mit tud a Bluesky, amely a régi Twitter szellemével csábítja át emberek millióit Elon Musk X-éről?

· 12.16. · TECH

Több millió embernek lett elege az elmúlt hónapokban az Elon Musk által felvásárolt, korábban Twitterként ismert közösségimédia-platformból, az X-ből. A távozó felhasználók egy része az Instagrammal összekötött, Magyarországon is népszerű Twitter-klón, a Threads mellett tette le a voksát, de például a tudósok és újságírók egy része inkább egy Bluesky nevű alkalmazásban látja a jövőt, ami körül az utóbbi időben érezhetően nagy a felhajtás.

A Musk előtti Twitterre megszólalásig hasonlító Bluesky eredetileg Jack Dorsey Twitter-társalapító és korábbi vezérigazgató projektjeként indult, aminek a célja egy decentralizált közösségimédia-alkalmazás kifejlesztése volt, ahol a felhasználók akár saját szervereikről is működtethetik profiljukat. A szolgáltatás 2023 februárjában startolt el, és egy évig csak meghívóval lehetett regisztrálni, de így is sikerült 3 millió felhasználót összeszedniük. Az igazán robbanásszerű növekedés viszont az amerikai elnökválasztás után következett: idén november közepére a Bluesky átlépte a 15 millió felhasználót, jelenleg pedig már nagyjából 25 milliónál tart.

Ez nem véletlen: sokan nem akartak egy olyan platformon maradni, amelynek tulajdonosa Donald Trump egyik leglelkesebb támogatója, tele van botokkal, összeesküvés-elméletekkel (amiket esetenként maga Musk terjeszt), és amelynek algoritmusa gyűlöli a linkeket. „Az összes kutató hirtelen átment a Bluesky-ra” – érzékeltette a helyzetet novemberben a Nature hírportáljának Bethan Davies, a Newcastle-i Egyetem gleccserkutatója. De-Shaine Murray, az amerikai Yale Egyetem neurobiológusa a Science-nek azt mondta, hogy „a többség döntött, a kutatók tömegesen vándorolnak át”.

A Bluesky felülete a régi Twitterére emlékeztet
photo_camera A Bluesky felülete a régi Twitterére emlékeztet Fotó: Tóth András/Qubit

Ezt adatok is alátámasztják: egy tudománykommunikációs tanácsadók által végzett vizsgálat augusztusban 20 ezer befolyásos kutatót talált a Bluesky-on – ez a szám november közepére 40 ezerre nőtt, és mára ennek többszöröse lehet. A platformhoz közben kutatóintézetek és nemzetközi szervezetek csatlakoztak, köztük a Max Planck Csillagászati Intézet és az Egészségügyi Világszervezet (WHO). De miért pont a Bluesky lett a kutatók új kedvenc platformja? Ennek kulcsa leginkább abban rejlik, hogy a Threadsszel ellentétben a Bluesky tényleg teljesen mértékben a régi Twitterre emlékeztet: bár Magyarországon a mikroblogplatform sosem ért el a Facebookhoz vagy Instagramhoz hasonló népszerűségét, nyugaton az újságírók és politikusok mellett a 2010-es évekre a tudósok kedvenc terepévé vált, egy 2022-es becslés szerint közel félmillió kutató regisztrált rá.

A tudósok a Twittert legújabb eredményeik kollégáikkal történő megosztására, tudományos kapcsolatok és kollaborációk építésére, vagy tudománykommunikációra használták, amelynek fontossága a covidjárvány alatt mutatkozott meg igazán – amikor vezető epidemiológusok, virológusok és közegészségügyi szakemberek posztjaiból élőben volt követhető a járvány terjedésének, vagy a vírus evolúciójának alakulása. „Fel tudtam menni oda 15 percre, amiből kiderült számomra, hogy mik az éppen felkapott, fertőző betegségekkel vagy virológiával foglalkozó tanulmányok, csak abból, hogy ránéztem az idővonalra” – mondta a régi Twitterről az Emory Egyetem virológusa, Boghuma Titanji. A Bluesky most sokakban újra ezt a hangulatot idézi fel, Daryll Carlson, a New Hampshire-i Egyetem tengerbiológusa például a „boldogság terének” nevezte. De ahogy a valóságban a régi Twitter sem volt egy idillikus hely, úgy az új alternatíva sem tűnik annak.

Véleménybuborék

A Nature szerint sok kutatónak azért vonzó a Bluesky, mert újra teljes kontrolljuk van afelett, hogy mi jelenik meg az idővonalukon, például beállíthatják, hogy azon ne jelenjen meg spam, vagy szűrjön bizonyos kifejezéseket. Emellett tudnak olyan csatornákat követni, amelyek kizárólag a hitelesített tudósok posztjait aggregálja, míg egy totális letiltási funkcióval megakadályozhatják, hogy nem kívánt felhasználók láthassák a posztjaikat – ez a funkció az X-en már nem elérhető. Emellett fel lehet iratkozni más felhasználók által készített tiltási listákra, amivel ki lehet szűrni számos, valamilyen okból sértőnek ítélt felhasználó posztjait. A Science-nek nyilatkozó kutatók szerint a Bluesky kevésbé tűnik polarizáltnak, mint az X, részben az erősebb tartalommoderáció miatt, és részben azért, mert a felhasználói bázis egyelőre jóval kisebb és homogénebb.

Ennek persze lehetnek hátulütői. A brit Guardian november 13-án jelentette be, hogy otthagyja a platformot az X-en fellelhető „nyugtalanító tartalmak”, köztük szélsőjobboldali összeesküvés-elméletek és rasszista posztok miatt. A lap egyik vezető politikai újságírója, Pippa Crerar a hírt azzal osztotta meg az X-en, hogy ő egyelőre marad a platformon (ahol jelenleg is aktív), majd hozzátette, hogy fent van Bluesky-on is, „de attól tartok, hogy az jelenleg kicsit egyfajta véleménybuborék”.

A cikk innentől csak a Qubit+ előfizetőinek elérhető. Csatlakozz, és olvass tovább!

Ha már van előfizetésed, lépj be vele. Ha még nincs, válassz csomagjaink közül!