Szomorú és ijesztő, lassan mégis a ChatGPT lesz az ember legjobb barátja

05.28. · TECH

Azt, hogy a generatív mesterséges intelligencia végérvényesen megváltoztatta az internetet, ezáltal az egész életünket, méghozzá – 21. századi mércével is – egy szempillantás alatt, a ChatGPT utáni harmadik évben (C. u. 3-ban) talán nem kell hosszan bizonygatni.

2022 őszén még nem volt tanár, aki AI-generált házi feladatokról és beadandóktól rettegett volna; ma a tinédzserek negyede géppel íratja a házit, az egyetemisták pedig lassan el sem tudják képzelni, hogyan lehet chatbotok nélkül lediplomázni. A Google képkeresője már teljesen használhatatlanná vált a tömeggyártott AI-bóvli miatt, ami a Facebookot és az Instagramot is elöntötte, de valószínűleg a Youtube-on – vagy általánosságban a valósághoz fűződő viszonyunkon – sem fog javítani a videógenerátorok elképesztő fejlődése.

Az említett weboldalak és appok együtt kiteszik a globális internet legnépszerűbb szolgáltatásait. A leglátogatottabb weboldalak toplistájának első öt helyét hosszú évekig a Google, a Youtube, a Facebook, az Instagram és a Twitter (ma X) foglalta el, de a szebb napokat látott utóbbi platform kárára áprilisban új versenyző lépett a top 5-be: a ChatGPT. Az a ChatGPT, ami egy évvel korábban még csak 14. volt a listán, majd novemberben a 8. helyre kerülését ünnepelte, aztán idén januárban kúszott fel a hatodikig – olyan oldalakat maga mögé utasítva, mint a Wikipédia, a Reddit vagy a külföldön jóval népszerűbb WhatsApp. Áprilisi adatok szerint már napi 120 és heti 800 millió ember használja a ChatGPT-t, de könnyen elképzelhető, hogy a szám azóta az egymilliárdot is átlépte.

link Forrás

Mobilfronton még egyértelműbb a helyzet: iPhone-ra és Androidra is a ChatGPT appot töltötték le a legtöbben áprilisban, ráadásul az OpenAI chatbotját világszerte 52 millióan, miközben az Instagram és a TikTok második-harmadik helyéhez 39 millió letöltés is elég volt.

Hogy egy egészen életszagú példával is alátámasszuk a chatbot totális beépülését a mindennapjainkba, szó szerint idézzük egy problémamegoldó jellegű zárt Facebook-csoport név nélkül posztoló tagját:

„Sziasztok! Bocsi sok a közeli ismerős családtag a csopiban!

Az asszony a chat gpt-t használja ellenem a veszekedésekben! Ő már vissza sem ír csak elküldi a beszélgetésünket neki screenshot-on és az AI-tol kapom az ívet. Amúgy is rengeteget beszél vele, tanítja angolul, főzni vagy segít megszervezni az utazásokat stb.
Ti hogyan reagálnátok? Most mind1 melyik fél a hibás vagy kezdte a veszekedést szerintem ez gáz!
Azt hittem ez a probléma majd a gyerekeknél jön elő pár év múlva de láss csodát az AI bíráskodik felettem és a házasságom felett👍”

Ugye, milyen nehéz eldönteni, hogy ez komoly segítségkérés, vagy csak valaki – kihasználva a csoport anonim posztolási lehetőségét – gúnyt próbál űzni egy elképzelhető problémából (magyarul: trollkodik)? Ez a bizonytalanság már önmagában arra utal, hogy az AI a feje tetejére állította a világot.

De három év alatt az is rengeteget változott, hogy mire használjuk a chatbotokat.

A cikk innentől csak a Qubit+ előfizetőinek elérhető. Csatlakozz, és olvass tovább!

Ha már van előfizetésed, lépj be vele. Ha még nincs, válassz csomagjaink közül!