Kutyavilág jöhet a farkasokra Európában
Több mint háromszáz civil szervezet és számos neves tudós tiltakozása ellenére csökkentették a farkas európai védelmét a Berni Egyezmény Állandó Bizottságának keddi ülésén – adta hírül az Európai Környezetvédelmi Iroda (EEB). A döntés értelmében a farkasok a „fokozottan védett állatfaj” helyett a „védett állatfaj” kategóriájába kerülnek. Az EEB közleménye szerint ez a lépés csak további ellentéteket szít a farkasok körüli vitákban ahelyett, hogy a konstruktív megoldásokat erősítené, és veszélybe sodorja azokat a konzervációs sikereket, amelyeket az elmúlt tíz évben sikerült elérni. Az átminősítés emellett rombolja a Berni Egyezménybe vetett bizalmat, mert nem tudományos bizonyítékok alapján, hanem politikai érdekek alapján született.
Veszélyes precedens
Sabien Leemans, a WWF biodiverzitási szakértője és az European Habitats Forum elnöke hétfőn, az European Environmental Bureau (EEB), a WWF EU, a Birdlife Europe és a ClientEarth által szervezett sajtóbeszélgetésen kiemelte, hogy amennyiben megszületik a döntés az átsorolásról (ahogy a keddi ülésen meg is született), az más fajok esetében is veszélyes precedenst teremthet. A döntés azt is jelenti, hogy innentől fogva azokban az európai országokban, ahol a helyi rendelkezések nem biztosítanak ennél szigorúbb védelmet az állatoknak, vadászattal is ritkíthatják az állományt. Leemans szerint az Európai Unió következő lépésként az élőhelyek védelméről szóló irányelvet is meg akarja majd változtatni, ami szerinte beláthatatlan következményekkel járna több más fajra nézve is.
Az Európai Unió „a farkasok európai elterjedési területének folyamatos bővüléséből eredő társadalmi-gazdasági kihívások” rugalmasabb kezelésével indokolta a szeptemberben benyújtott és most elfogadott javaslatot, kiemelve, hogy „a tagállamok által rendelkezésre bocsátott legfrissebb becsült adatok szerint a farkasok évente legalább 65500 haszonállatot pusztítanak el” az EU-ban. Leemans szerint ezt a problémát viszont nem vadászattal vagy a farkasok pusztításával kellene kezelni, hanem a békés egymás mellett élésre kellene törekedni – ami, ahogy mondta, költségesebb lenne, mint a vadászat, de fenntarthatóbb és hatékonyabb is. Sofie Ruysschaert, a Birdlife Europe szakértője az EEB közleményében a jelenlegi döntést a populizmus győzelmének nevezte a tudomány felett.
Nincs épkézláb indok
A cikk innentől csak a Qubit+ előfizetőinek elérhető. Csatlakozz, és olvass tovább!
Ha már van előfizetésed, lépj be vele. Ha még nincs, válassz csomagjaink közül!