A Google bemutatta a Willow kvantumprocesszort, ami mérföldkő lehet a kvantumszámítógépek fejlesztésében

· 12.10. · TECH

Öt perc alatt végzett el egy számítást a Google hétfőn bejelentett, új kvantumprocesszora, ami 10 kvadrillió – 10 000 000 000 000 000 000 000 000 – évbe telt volna a világ leggyorsabb szuperszámítógépének. Ez mintegy 769 billiószor több idő, mint ami eddig a világegyetemünket létrehozó ősrobbanás óta eltelt.

A Willow-nak elnevezett kvantumchip a Google Quantum AI kutatói és a projektben résztvevő, különböző amerikai és nyugati egyetemeken dolgozó szakemberek szerint segíthet megoldani a mai kvantumszámítógépek egyik legnagyobb problémáját, amivel végre közelebb jutunk ahhoz, hogy ezek a gépek tudományos, vagy üzleti szempontból is hasznos számításokat tudjanak végezni.

A Google által Willownak elnevezett új kvantumprocesszor, ami mérföldkő lehet a kvantumszámítógépek fejlesztésében
photo_camera A Willow kvantumprocesszor, ami mérföldkő lehet a kvantumszámítógépek fejlesztésében Illusztráció: Google

„Amikor a kvantumszámítógépeket először megálmodták, sokan, köztük a terület több vezetője úgy érezte, hogy sosem lesz belőlük praktikus masina. Annak alapján, ami az elmúlt egy évben történt, ez már nem sci-fi kategória” – mondta a New York Timesnak Mikhail Lukin, a Harvard Egyetem fizikus professzora, a QuEra kvantum-számítástechnikával foglalkozó startup társalapítója.

A szupravezető kvantumszámítógépekben, ahol a chipeket az abszolút nulla fok közelébe (-273 Celsius-fok) hűtik, a kvantuminformációt hordozó qubitek (kvantumbitek) nehezen maradnak meg szuperpozícióban, aholk a hagyományos, 0 vagy 1 értékű bitekkel ellentétben 0 és 1 között több különböző állapotot is elfoglalhatnak – mondta korábban a Qubitnek Bent Dalager kvantumtechnológiai szakértő, a KPMG Denmark partnere. Emiatt a qubitek hibákat halmoznak fel, így a mai legnagyobb kvantumprocesszorok qubitjeik túlnyomó többségét hibák kijavítására fordítják, hasznos számítások helyett.

A Google azt állítja, hogy a hétfőn a Nature folyóiratban ismertetett, teljesen újratervezett kvantumprocesszoruk exponenciálisan csökkenti a hibák számát, ahogy a rendszerhez egyre több qubitet adnak hozzá, amivel egy harminc éve kutatott problémát oldanak meg a kvantumhiba-javítás területén. „Bár még mindig messze vagyunk egy praktikus kvantumszámítógép bemutatásától, ez fontos és szükséges lépés ennek a célnak az eléréséhez” – mondta a New Scientistnek Andrew Cleland, a Chicagói Egyetem kutatója. A Willow egy 105 qubites kvantumprocesszor – vagyis 38-al több qubitje van, mint a Google korábbi, Sycamore chipjének. Julian Kelly, a Google Quantum AI hardverfejlesztő részlegének vezetője szerint a fejlesztés során elsősorban a qubitek minőségének javítására összpontosítottak.

link Forrás

A Google mellett az IBM és a Microsoft is jelentős energiát fordít a kvantumszámítógépek fejlesztésére. Az IBM tavaly mutatta be eddigi legfejlettebb, új generációs kvantumchipjét, a Heront, ami 133 qubitjével a korábbi chipeknél jobb hibaarányt kínál, és idővel lehetővé teheti a több százezer vagy millió qubites kvantumszámítógépek létrehozását. Eközben, mint arra a New York Times felhívja a figyelmet, az amerikai vállalatok nemcsak egymással, hanem Kínával is versenyeznek. Az ázsiai ország vezető szerepre törekszik a kvantumtechnológiák terén is, és több mint 15,2 milliárd dollárt (5,9 billió forint) fektet ilyen irányú kutatásokba.

Jönnek a hibatűrő kvantumszámítógépek

A cikk innentől csak a Qubit+ előfizetőinek elérhető. Csatlakozz, és olvass tovább!

Ha már van előfizetésed, lépj be vele. Ha még nincs, válassz csomagjaink közül!