Váratlan fordulat: talán mégsem omlik össze teljesen az Európa éghajlatát is befolyásoló óceáni áramlás

· 02.26. · tudomány

Megúszhatjuk, hogy a globális felmelegedés miatt teljesen összeomoljon az Atlanti-óceán fő áramlási rendszere, ami jelentős hatást gyakorol Európa és a Föld éghajlatára – állítja egy friss kutatás, ami szerint valószínűtlen, hogy még ebben az évszázadban leálljon az Atlanti-óceán meridionális áramlási cirkulációja (AMOC).

Kutatók korábban az AMOC jövőjét az Észak-Atlanti-óceán állapotából kívánták levezetni, de Jonathan Baker, a brit Meteorológiai Hivatal (Met Office) éghajlatkutatója és kollégái néhány ezer kilométerrel délebbre zajló folyamatokra figyeltek. A szakemberek azt találták, hogy az Antarktiszt körülvevő Déli-óceán mechanizmusai a legszélsőségesebb éghajlatváltozási forgatókönyvek mellett is fenntarthatják az áramlási rendszert, aminek északi irányú ága viszonylag enyhévé teszi Nyugat-Európa éghajlatát.

„Kimutattuk, hogy sürgősen javítani kell a Csendes-óceánról és a Déli-óceánról meglévő ismereteinken és becsléseinken, hogy jobban előre tudjuk jelezni az AMOC jövőjét – nyilatkozta a Qubitnek Baker, aki szerint nagyon valószínű, hogy az AMOC a jövőben meggyengül, csak az a kérdés, hogy mennyire. – Kulcsfontosságú, hogy a döntéshozók pontosabb tájékoztatása érdekében fejlesszünk az előrejelzéseken”.

photo_camera Grafika: Qubit

Az AMOC a Föld óceáni szállítószalagjának részeként az Atlanti-óceánban meleg, felszíni vizeket szállít északra és hideg, mélységi vizeket délre. „Az AMOC erőteljes meggyengülése jelentős éghajlati kihívásokkal járhat, köztük a globális csapadékmintázatok megváltozásával, a tengeri ökoszisztémák felborulásával, csökkenő óceáni széntárolási képességgel, valamint a tengerszint növekedésének felgyorsulásával az Egyesült Államok keleti partvidékén. Ehhez képest az AMOC összeomlása tovább erősítené ezeket a hatásokat, valószínűleg markáns lehűlést okozva Északnyugat-Európában” – írta kérdésünkre Baker.

Új megközelítést alkalmaztak

Az AMOC-kot, mint korábban összefoglaltuk, a kutatók bolygónk egyik éghajlati fordulópontjaként tartják számon. Egy 2022-es átfogó kutatás szerint az áramlási rendszer 4 Celsius-fokos felmelegedés esetén – többek közt a grönlandi jégtakaró olvadásából az óceánba kerülő édesvíz hatására – átbillenhet, ami az AMOC jelentős gyengüléséhez vezetne. Ez más éghajlati fordulópontok átbillenésének, köztük a nyugat-antarktiszi jégtakaró (WAIS) összeomlásának is megágyazhat.

„A kutatásunkban azért a Déli-óceánnal és nem az Észak-Atlanti-térséggel foglalkoztunk, mert egy korábbi vizsgálatban felfedeztük, hogy az AMOC feláramlási útvonalai kritikus szerepet játszanak az AMOC gyengülésének szabályozásában” – közölte Baker. A Déli-óceánban bekövetkező feláramlás során az óceán mélyében áramló víz a felszín közelébe emelkedik és felmelegszik, majd a felszín közelében északi irányba kezd áramlani. A szakemberek a szerdán a Nature folyóiratban közölt tanulmányukban arról számolnak be, hogy a Déli-óceán erős szelei által hajtott feláramlási útvonal fenn képes tartani az AMOC-ot. A jéggel borított Antarktiszt körülvevő óceán nyugati irányú szelei egyfajta erős pumpaként a felszín közelébe szippantják az óceáni mélyvizet, működtetve az áramlást.

A legtöbb kutatás Baker szerint az Észak-Atlanti-óceánban csökkenő mélyvízképződésre koncentrál – a folyamat során az északra haladó, melegebb felszíni víz az Északi-sark közelében a nagyobb sótartalom miatt sűrűbbé válik, és az óceán mélyére süllyed. Ehhez képest ők most a legújabb, CMIP6 klímamodellek segítségével azt találták, hogy a Déli-óceán feláramlása megakadályozza az AMOC teljes összeomlását, még szélsőséges mértékű felmelegedés esetén is. A konklúziójukba vetett hitet az is erősíti, írta Baker, hogy mind a 34 CMIP6 klímamodell egyetért abban, hogy az AMOC fő hajtóerejét a Déli-óceán szelei biztosítják – nélkülük az áramlási rendszer valószínűleg leállna.

Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) 2021-es, az éghajlati rendszerről meglévő ismereteinket összefoglaló jelentése közepes megbízhatósággal azt állapította meg, hogy az AMOC várhatóan nem omlik össze ebben az évszázadban, de lelassulása még a kibocsátás csökkentéssel számoló éghajlatváltozási forgatókönyvek esetén is nagyon valószínű. Az elmúlt években azonban több kutatás is aggasztó jeleket észlelt, amik az AMOC már zajló, vagy hamarosan várható leállását vetítették előre.

A cikk innentől csak a Qubit+ előfizetőinek elérhető. Csatlakozz, és olvass tovább!

Ha már van előfizetésed, lépj be vele. Ha még nincs, válassz csomagjaink közül!