Ma az időjárást jelzi előre, holnap az egész Föld működését: íme az Aurora, a Microsoft sokoldalú mesterséges intelligenciája

Elég meleg lesz holnap ahhoz, hogy végre otthon hagyjam a kabátomat? Kinyithatom este az ablakokat szellőztetni, vagy túl nagy lesz hozzá a szmog? Hétvégén szörfözni szeretnék a portugál tengerparton, de ezt a hullámok is így akarják? Tényleg a nyaralóhelyünk mellett ér majd partot egy pusztító trópusi ciklon?

Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre adhat a jövőben megbízhatóbb választ az Aurora, a Microsoft új, mesterséges intelligenciára alapuló előrejelző modellje, amelynek képességei több téren is túlmutatnak az eddigi AI-alapú időjárás-előrejelző rendszereken és a hagyományos modelleken is. Utóbbiaknál ráadásul jóval olcsóbban futtatható, ami jó hír az állami szerveknél vagy kutatóközpontoknál kevesebb erőforrással rendelkező, de precíz előrejelzések készítésére vágyó szervezeteknek és cégeknek.

Ilyen időjárást jelzett előre vasárnap az Aurora hétfő 14 órára Európában: a színek a felszíni hőmérsékletet, a nyilak pedig a szélsebességet, valamint a szélirányt jelölik.
Illusztráció: ECMWF/Aurora

Paris Perdikaris, a Pennsylvaniai Egyetem professzora és az Aurora vezető fejlesztője kollégáival nem egyszerűen egy néhány százalékkal precízebb időjárás-előrejelző modellel állt elő, hanem egy olyan átfogó Föld-modellel, amelynek képességei viszonylag könnyen kiterjeszthetők új területekre, például a ma rendkívül komplex számításokat igénylő légszennyezettség-előrejelzésre. A Nature folyóiratban múlt szerdán ismertetett AI-modell emellett a jövőben használható lehet a mezőgazdasági termelékenység, a megújuló energiaforrások által megtermelt energia, vagy katasztrófahelyzeteket előidéző extrém időjárási események előrejelzésére.

„A Microsoft által a Nature-ben közölt legfrissebb előrelépések nagyon izgalmasak és innovatívak” – nyilatkozta a Qubitnek Matthew Chantry, a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központjának (ECMWF) gépi tanulásért felelős stratégiai vezetője. A 35 ország, köztük Magyarország részvételével működő, angliai székhelyű nemzetközi szervezet amellett, hogy globális időjárás-előrejelzéseket készít és kutatás-fejlesztési munkájával a meteorológia tudományának előremozdításán dolgozik, már egy ideje teszteli a Microsoft Aurora modelljének képességeit.

A cikk innentől csak a Qubit+ előfizetőinek elérhető. Csatlakozz, és olvass tovább!

Ha már van előfizetésed, lépj be vele. Ha még nincs, válassz csomagjaink közül!