10 leleplező erejű fotón Tóbiás, a fekete gólya dolgos hétköznapjai
Idén is elsőként érkezett haza Afrikából Tóbiás, a fekete gólya. Március 2-án délután 5 órakor szállt le gemenci fészkére. 2013-ban a Duna-Dráva Nemzeti Park, a Gemenc Zrt., valamint a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület közös erővel webkamerát telepített a gólyafészek mellé, azóta élőben követhető a madarak magánélete.
Összeállításunkban Tóbiás és fiókáinak fészken kívüli pillanataiból válogattunk.
Tóbiást még fiókaként, 1999-ben Bogyiszlón gyűrűzték meg. A megfigyelések alapján a telet a Jordán folyó mentén szokta eltölteni.
Tóbiás és gyűrűzetlen párja, Sára az elmúlt 4 évben 10 fiókát neveltek fel.
Tavaly az első tojás március 23-án került a bekamerázott fészekbe, ahonnan az első fióka július 10-én repült ki.
A 180 négyzetkilométer területű Gemenci erdő egyike a kevés számú érintetlen ártéri területeknek Magyarországon.
A fekete gólya (Ciconia nigra) a madarak (Aves) osztályának a gólyaalakúak (Ciconiiformes) rendjébe, ezen belül a gólyafélék (Ciconiidae) családjába tartozó faj.
Elsősorban a vizes élőhelyek közelében elterülő erdőket kedveli. Gázlómadárként sekély vízben kutat élelem után, előszeretettel vadászik kisebb gerincesekre, vízirovarokra.
Olykor a fészkelőhelye közelében elterülő mezőgazdasági területen egerészik gémekkel, fehér gólyákkal egy csapatban.
Augusztusban ártereken, holtágakban gyülekezik, sokszor a gémekkel alkot egy csapatot. Afrikában telel ki, majd márciusban érkezik vissza Európába.
A fotók 2016-ban és 2017-ben készültek a Gemenci erdőben, Keselyűs környékén.
A fotósról: László Anasztázia a leggyakrabban egy Nikon D750-es gépet használ, témától függően 14 és 600 mm közötti objektívekkel. A Gemenci erdő a kedvenc fotózási helyszíne, és ebből a szempontból szerencsésnek érzi magát, hiszen tulajdonképpen mellette lakik. Vadakat, tájakat és ritka állatokat fényképez a legszívesebben.
A gemenci fekete gólyák után gyönyörködjön a fővárosban költő madarakban!