Nem elég, hogy a fiúk magabiztosabbak, jobban is szeretnek versenyezni, mint a lányok

· 09.17. · tudomány

A korábbi elképzelések szerint a fiúk azért versengőbbek, mint a lányok, mert magabiztosabbak, és hajlamosak felülértékelni magukat a valós teljesítményükhöz képest. Lénárd Tünde, Horn Dániel és Kiss Hubert János közgazdászok a Journal of Economic Psychology legfrissebb számában megjelent tanulmányukban arról írnak, hogy a fiúk akkor is jobban szeretnek versenyezni, mint a lányok, ha reálisan látják saját teljesítményüket.

A 2021-ben végzett kutatás eredményeiről korábban mi is írtunk; az akkor idézett tanulmányukban a kutatók azt találták, hogy a középiskolás lányok altruistábbak, mint a fiúk, továbbá hogy amit ma megtehetnek, nem halasztják holnapra, viszont kevésbé mernek kockáztatni és kevésbé versengők, mint a fiúk. A lányok ugyanakkor kevésbé bíznak meg másokban, sőt saját magukat sem látják elég megbízhatónak, viszont ha türelemről vagy együttműködésről van szó, nincs különbség a fiúk és a lányok között.

Hornék eredményei tökéletesen beleillenek a fejlett világban tapasztalható trendbe. „Már az előző tanulmányunkban is láttuk, hogy az eredményeinket a szakirodalom is alátámasztja, tehát a mi mérésünk is egészen jó mérés. Ráadásul három éve még viszonylag újdonságnak számított, hogy ezer gyereken ennyi preferenciát megnéztünk” – mondta a Qubitnek Horn Dániel közgazdász, a HUN-REN Közgazdaságtudományi Intézet tudományos főmunkatársa, a tanulmány egyik szerzője.

A kutatók kilenc vidéki és budapesti középiskola 53 osztályának 1088 diákját vonták be az úgynevezett ösztönzött laboratóriumi kísérletekbe (incentivized lab-in-the-field experiments) – ez azt jelenti, hogy a kísérletek során hozott döntéseikért valós fizetséget kaptak. A fiatalok nem kognitív képességeinek mérésére szolgáló módszer a viselkedési közgazdaságtanban ma már bevett eljárás, de a gyerekek körében még ritkaságnak számít, hogy a kutatók különböző döntési helyzeteket előidéző játékokon keresztül vizsgálják, miként hatnak a középiskolások idővel, társakkal, versengéssel és kockázatkerüléssel kapcsolatos attitűdjei az iskolai teljesítményre és hosszú távon a társadalmi különbségekre.

Nagy a különbség a realista fiúk és realista lányok versengése között

Ez alkalommal Hornék a fiatalok versengési preferenciáinak eredményeit foglalták össze. A kutatók három kategóriába sorolták a középiskolásokat: voltak a realisták, a túlzottan magabiztosak és azok, akik alulértékelték saját teljesítményüket. Horn szerint azt találták, hogy „ a mintánkban a realisták között − ők azok, akik a saját teljesítményüket reálisan jósolták meg a feladat elvégzése előtt − körülbelül ugyanannyi fiú van, mint lány, a túlzottan magabiztos kategóriába viszont több fiú, az alulértékelő csoportba pedig több lány került.”

A cikk innentől csak a Qubit+ előfizetőinek elérhető. Csatlakozz, és olvass tovább!

Ha már van előfizetésed, lépj be vele. Ha még nincs, válassz csomagjaink közül!