Ugye hiszel a holdra szállásban?

· 11.14. · tudomány

„Ugye hiszel a holdra szállásban?” – kérdezte Joe Rogan-től szeptember 18-ai podcastadásának vendége, Matt Walsh amerikai konzervatív podcaster és dokumentumfilmes. „Korábban hittem benne. Azt gondolom, hogy nem nulla annak az esélye, hogy nem jártunk a Holdon” – válaszolta a világ legnépszerűbb podcastere, akinek Youtube-csatornáját 18,5 millió feliratkozó követi, és aki a Spotifyon is messze a leghallgatottabb podcastot vezeti, márciusi adatok szerint 14,5 milliós közönséggel.

Walsh erre azzal reagált, hogy a holdra szállást meghamísító összeesküvésnek elképesztő nagyságrendűnek kellett volna lennie, és sokkal elképesztőbb ebben hinni, mint abban, hogy az Egyesült Államok űrhajósai valóban jártak az égitesten. „A holdra szállás hatalmas teljesítmény volt, azt gondolom, hogy minden idők legnagyobb teljesítménye” – mondta. Rogan vendége ezután arról beszélt, hogy a holdra szállás meghamisításához példátlan mértékű, országokon átívelő összeesküvésre lett volna szükség, amire nincs semmilyen bizonyíték – ellentétben a holdra szállással, amire meg bőven van.

Buzz Aldrin a Nyugalom-tengerén felállított amerikai zászló mellett.
photo_camera Buzz Aldrin a Nyugalom-tengerén felállított amerikai zászló mellett Fotó: NASA/Neil Armstrong

Rogan ennyivel nem hagyta annyiban, és az adás következő háromnegyed óráját az amerikai Apollo-programot körüllengő összeesküvés-elméleteknek szentelte. Egy 2021-es felmérés szerint a podcaster, aki az adásban megkérdőjelezte, hogy emberek eljutottak a Földtől 384 ezer kilométerre keringő égitestre, nincs egyedül, és akár az amerikai társadalom 12 százaléka is egyetérthet vele.

Rogan fő érve az volt, hogy nem juthattak el emberek a Holdra, mert az oda vezető út vagy az égitesten való tartózkodás túl veszélyes lett volna. Megemlítette, hogy a Hold felszínén szélsőségesek a hőmérsékleti viszonyok (az űrhajósok ezért viseltek űrruhát), és mikrometeorit-becsapódások is előfordulnak (az űrruha ezek ellen is védett). De a végső, az adásban többször előkerülő érv a Van Allen sugárzási övek léte volt, amiken a podcaster szerint nem biztos, hogy át tudnak jutni asztronauták. Egyébként is, „miért csak az Apollo-űrhajósok utaztak át eddig rajtuk?” – tette fel a kérdést.

Az emberiség történetének egyik legikonikusabb felvételét, a Földkeltét William Anders készítette az Apollo–8 küldetésen
photo_camera Az emberiség történetének egyik legikonikusabb felvételét, a Földkeltét William Anders készítette az Apollo–8 küldetésen. Fotó: NASA

A sugárzási öveken történő áthaladásra persze számtalan példa létezik, legutóbb, alig két hónapja épp Rogan nagy barátja, Elon Musk űrhajóján tesztelték, hogy milyen hatásai vannak ezeknek a sugaraknak az űrhajósokra – a civil asztronauták épségben haza is tértek. De akkor mi a helyzet a Holdról elhozott kőzetmintákkal vagy a felszínen hagyott űreszközökkel? És a műholdképekről is kivehető lábnyomokkal?

A cikk innentől csak a Qubit+ előfizetőinek elérhető. Csatlakozz, és olvass tovább!

Ha már van előfizetésed, lépj be vele. Ha még nincs, válassz csomagjaink közül!