Veszélyes körülmények között kísérletezett egy új koronavírussal a kínai Si Cseng-li, a Denevérnő

· 03.06. · tudomány

Elégtelen biztonsági óvintézkedések mellett vizsgáltak egy újonnan felfedezett koronavírust kínai kutatók, köztük a Vuhani Virológiai Intézet volt és jelenlegi munkatársai – állítja két vezető amerikai virológus. Ralph Baric koronavírus-kutató és W. Ian Lipkin epidemiológus hétfőn a New York Timesban közölt véleménycikkükben aggodalmukat fejezték ki, hogy egyes szakemberek olyan módon kísérleteznek vírusokkal, ami mindannyiunkat veszélybe sodorhat.

Az amerikai szakemberek kritikájának célkeresztjében Si Cseng-li (angol átírással: Shi Zhengli) neves denevérkoronavírus-kutatónak és kollégáinak február közepén a Cell folyóiratban megjelent tanulmánya áll. Ebben a kínai virológusok egy HKU5-CoV-2 nevű denevér-koronavírus felfedezéséről számolnak be, ami tüskefehérjéjével képes a covidot okozó SARS-CoV-2-höz hasonlóan az emberi sejtek ACE2 receptorához kötni, és így emberi sejteket fertőzni.

Bár a sajtóban gyakran Denevérnőként (Bat Woman) emlegetett Cseng-li jelenleg a Kantoni Nemzeti Laboratórium szenior kutatója, világszerte a Vuhani Virológiai Intézet (WIV) egyik központjának vezetőjeként vált ismertté. A Vuhani Virológiai Intézet 2020 eleje óta találgatások, nyugati titkosszolgálati vizsgálatok és összeesküvés elméletek célpontja a covidjárvány eredetében betöltött feltételezett szerepe miatt. Amint azt korábban összefoglaltuk, a járványok kiindulásának feltárásával foglalkozó vezető szakemberek és a szakmai elbíráláson átesett, tudományos bizonyítékokat felvonultató tanulmányok továbbra is a SARS-CoV-2 zoonotikus (állatról emberre átadódó) eredete mellett érvelnek, és a járvány kiindulási pontjának a vuhani Huanan élőállatpiacot tekintik.

Az Egyesült Államok nemzetbiztonsági szolgálatai, az FBI, a CIA, valamint az ország nemzeti laboratóriumait felügyelő Energiaügyi Minisztérium (DOE) alá tartozó titkosszolgálat viszont a vírus laboreredetét tartja valószínűbbnek. A CIA az év elején változtatta meg álláspontját, a New York Times januári cikke szerint részben a Vuhan tartományban üzemelő, magas biztonsági besorolású virológiai laboratóriumokban uralkodó körülmények alaposabb vizsgálata alapján. Nemrég Katherine Eban, a Vanity Fair tényfeltáró újságírója azt is kiderítette, hogy az FBI részben mire alapozza saját álláspontját: úgy vélik, hogy Cseng-li és kollégái a járványt megelőző legalább három évben kockázatos kutatásokat végeztek a SARS-CoV-2-vel közeli rokonságot mutató koronavírusokon, nem volt átlátható, hogy a laborban milyen vírusokat tároltak, és a munkájukat alacsony biobiztonsági szinten végezték.

A Vuhani Virológiai Intézetbe tart a WHO delegációja 2021 februárjában
photo_camera A Vuhani Virológiai Intézetbe tart a WHO delegációja 2021 februárjában Fotó: KOKI KATAOKA/The Yomiuri Shimbun via AFP

Ez utóbbi álláspontot a mostani véleménycikk egyik szerzője, Baric is osztja, aki korábban együttműködött a WIV kutatóival. Az Észak-karolinai Egyetem (Chapel Hill) professzora korábban egy amerikai kongresszusi vizsgálóbizottságnak tett nyilatkozatában azt állította, hogy kifejezetten figyelmeztette Cseng-li-t, hogy a WIV koronavírus-kutatásai elégtelen biobiztonsági szintű laborokban zajlanak. Emellett arra ösztönözte a kínai kutatót, hogy helyezze át a kutatásokat egy magasabb szintű laboratóriumba, de Cseng-li ezeket a javaslatait nem fogadta meg. Lipkin, a véleménycikk másik szerzője, a Columbia Egyetem professzora pedig annak a nagy hatású, a Nature Medicine folyóiratban megjelent tanulmánynak (The proximal origin of SARS-CoV-2) a megfogalmazásában játszott szerepet, ami 2020 áprilisában a kórokozó genomjának vizsgálata alapján kizárta, hogy az „laboratóriumi kreálmány vagy célzottan manipulált vírus” lenne.

„Nem arra utalunk, hogy az intézet felelős a covidjárvány kirobbantásáért, és arról sincs szó, hogy ebben az újonnan felfedezett vírusban biztosan meg lenne a lehetőség egy újabb [pandémia] elindítására – írta Baric és Lipkin. – Amiatt aggódunk, hogy a kutatók nem tettek megfelelő biztonsági óvintézkedéseket ennek a koronavírusnak a vizsgálatakor”.

Nem magas biobiztonsági szintű laborban kísérleteztek a vírussal

A kínai szakemberek a HKU5-CoV-2 koronavírust genomjának megszekvenálása révén azonosítottákazokból a denevérektől vett mintákból, amiket eredetileg 2014-ben gyűjtöttek Kínában. Baric és Lipkin szerint a kínai kutatók kísérletsorozatukban megmutatták, hogy a HKU5-CoV-2 vírus hatékonyan képes emberi sejteket és állati sejtek széles körét fertőzni – ami felveti a lehetőségét annak, hogy a kórokozó a denevéreken kívül más állatokat és embereket is meg tud megfertőzni.

Az emberi sejtekbe történő bejutásban a SARS-CoV-2-höz hasonlóan a vírusnak egy furin-hasítóhelynek nevezett jelleg van segítségére, ami lényegében a gazdasejt enzimjeit felhasználva aktiválja a tüskefehérjét, hogy képes legyen újabb sejtekbe bejutni, és tovább terjedni a szervezetben. A Merbecovirusok közé tartozó kórokozó Baric és Lipkin szerint a közel-keleti légúti koronavírus (MERS) rokona, aminek halálozási rátája jóval magasabb, mint a covidé.

A virológiai kutatásokra használt laboratóriumok az Egyesült Államokban kidolgozott biobiztonsági (BSL) skálán különböző biztonsági szintűek lehetnek az 1-től (legalacsonyabb) 4-ig (legmagasabb). Az alacsonyabb szintű (BSL–1 és BSL–2) laboratóriumok olyan kórokozók vizsgálatára szolgálnak, amik vagy nem okoznak egészséges embereknél megbetegedést, vagy csak mérsékelt rizikót jelentenek. Az ezeknél magasabb biztonságú (BSL–3 és BSL–4) laboratóriumok viszont olyan baktériumok és vírusok tanulmányozására létesültek, amik légi úton képesek terjedni, és súlyos vagy halálos megbetegedést okozhatnak embereknél.

A BSL–3 laborokban csak speciálisan betanított alkalmazottak dolgozhatnak, tetőtől talpig védőfelszerelésben, és a létesítmények számos olyan rendszerrel vannak felszerelve, amik minimalizálják annak lehetőségét, hogy a laboratórium potenciálisan fertőzött levegője kijuthasson a szabadba. Ennél is szigorúbb protokollokkal és nagyobb védelmet biztosító technológiai megoldásokkal dolgoznak a BSL–4 laborok, ahol szkafanderbe öltözött virológusok tanulmányozzák a legveszélyesebb ismert vírusokat és baktériumokat:

link Forrás

A HKU5-CoV-2 vírus vizsgálatát a kínai kutatók a kórokozó genomjának számítógépes eszközökkel történő elemzésével kezdték, írják az amerikai szakemberek. De miután meggyőződtek arról, hogy a vírus valószínűleg képes megfertőzni emberi sejteket, a kínai kutatók fertőzőképes vírusokkal folytattak kísérleteket. Csakhogy ezeket nem magas biztonsági szintű, BSL–3 vagy BSL–4 laborokban, hanem egy BSL–2 Plus megjelölésűben végezték. Ez, mint írják, nem sztenderd, vagy az amerikai járványügyi központ (CDC) által elfogadott jelölés. „Azt gondoljuk, hogy ez nem elégséges ahhoz, hogy potenciálisan veszélyes légúti vírusokkal dolgozzanak” – írták.

„Mostanában nyugtalanító érzés fog el”

A cikk innentől csak a Qubit+ előfizetőinek elérhető. Csatlakozz, és olvass tovább!

Ha már van előfizetésed, lépj be vele. Ha még nincs, válassz csomagjaink közül!