Ikeraszteroidákat fedezett fel a NASA
A 2017 YE5 lajstromszámú aszteroida júniusban került tanulmányozható távolságba a Földtől, de az amerikai űrügynökség, a NASA földközeli objektumokat vizsgáló központja, a kaliforniai Center for Near Erth Object Studies csak csütörtökön jelentette be, hogy ez a kozmikus vándor igencsak különbözik a megszokottaktól.
A három radartávcsővel is vizsgált 2017 YE5 ugyanis nem egy, hanem egyből kettő.
Az egyenként 900 méter átmérőjű két aszteroida egy egységet alkot, valamilyen oknál fogva ugyanis egymás körül keringenek, 20-24 órás keringési idővel.
A NASA szerint nem „egypetéjű” ikrekről van szó, a textúrájuk alapján más-más összetételűek a páros tagjai. Közelebbihez azonban további megfigyelésekre van szükség, amire, ha most nem lesz szerencséje a csillagászoknak, 170 évet kell várni, a 2017 YE5 ugyanis legközelebb akkor közelíti meg a Földet legalább 6 millió kilométernyire.
Olyannyira ritka az efféle aszteroida-páros, hogy eddig összesen három hasonlót talátak az aszteroidavadászok a több százezerből, de azok sem efféle ikrek voltak, hanem egy nagyobb ütközés utáni óriástörpe-társulásban ragadt objektumok.