Új csontritkulás elleni gyógyszer kapott zöld utat Amerikában

2019.04.11. · tudomány

A menopauza utáni csontritkulás népbetegségnek számít a nyugati világban. A hormonális változás ugyanis a csontsejtek termelődésének és lebomlásának egyensúlyát is megváltoztatja. Az oszteoporózis sérülékenyebbé, törékenyebbé teszi a csontokat, megnő a törések, deformációk kockázata.

A nem kívánt mellékhatásokkal járó hormonkezelések, a hiábavalónak bizonyuló kálcium- és ásványianyag-bevitellel operáló megoldások, valamint a káros folyamatokat eredményező, a csonttömeget növelő különféle terápiák után az elmúlt évtizedben a gyógyszeripar a csontszövet felépülésének és bontásának sejtszintű mechanizmusait kezdte vizsgálni. Így találtak rá azokra a speciális fehérjékre, az egyes kulcsfehérjék működését befolyásoló úgynevezett monoklonális antitestekre, amelyek kulcsszerepet játszanak a csontképződésben.

Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerbiztonsági Hatósága (FDA) zöld utat adott a klinikai kísérletekben már évek óta próbálgatott romosozumab nevű antitestet tartalmazó gyógyszer forgalomba hozatalának – közölte a Biospace. A hatóanyag a csontképződést gátló szklerosztin fehérje antianyaga, vagyis a gátlást gátolva jelent gyógyírt a csontritkulásra.

A szaklap szerint a hatóanyag, a romosozumab gyártóját az FDA szakemberei két éve újabb vizsgálatokra kötelezték a feltételezett mellékhatások felderítése végett. A mostanra elvégzett tesztek nem találtak semmi komolyat, így már nincs akadálya a forgalmazásnak.