A harag és a düh növelheti a szívbetegség és a stroke kockázatát

A Journal of the American Heart Association című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a harag, a düh összeszűkítheti az ereket, és így növelheti a szívbetegség kialakulásának kockázatát.

Korábbi megfigyelések már kimutatták, hogy a negatív érzelmek, mint amilyen a harag, növelhetik a szívroham és a stroke kockázatát. Annak feltárására, hogy ennek mi a pontos folyamata, a kutatók 280 egészséges, 18 és 73 év közötti felnőtt személyt vizsgáltak, akik nem szenvedtek szív- és érrendszeri betegségben és más kockázati tényezőik sem voltak, mint például magas vérnyomás, cukorbetegség, illetve magas koleszterinszint. Ezen felül nem voltak dohányosok, és nem fordultak elő náluk hangulatzavarok sem.

A kutatók megmérték a véráramlás változását az egyes résztvevők karjában. Ezután véletlenszerűen négy csoportba osztották őket: a „düh és a szorongás” csoportba tartozókat arra kérték, hogy nyolc percig beszéljenek olyan személyes tapasztalataikról, amelyek efféle érzelmeket váltottak ki; a „szomorúság” csoportot arra kérték, hogy olvassanak fel olyan állításokat, amelyek hatására szomorúságot éreznek; a kontrollcsoport pedig nyolc percig csak számokat sorolt, hogy érzelmileg semleges állapotot idézzenek elő.

Az erek tágulási képessége több mint felére csökkent a dühös csoportba tartozóknál a kontrollcsoporthoz képest, és ezek a negatív hatások akár 40 percig is eltartottak. A szorongás és a szomorúság viszont semmilyen hatással nem volt az erekre. „Ha valaki állandóan dühös, akkor az ereiben krónikus elváltozások keletkezhetnek” - kommentált a vizsgálat vezetője. „Ezek idővel komoly hatást gyakorolhatnak az érrendszer állapotára, és végül növelhetik a szívbetegség kockázatát.”

Az értágulat problémái összefüggésbe hozhatók az érelmeszesedés, vagyis az érfalakon belüli zsírlerakódások kialakulásával, ami szívrohamhoz és agyvérzéshez vezethet. A tanulmány hangsúlyozza a dühkezelés fontosságát is, a kockázatok csökkentése érdekében.