Azonosítottak egy, a lítiumion-akkumulátorok degradációjárért felelős tényezőt

2024.11.14. · TECH

A lítiumatomok helyett a protonok, vagyis a hidrogénatomok diffúziója okozhatja a lítiumion-akkumulátorok kisülését, derül ki egy frissen publikált tanulmányból. A Science-ben közzétett kutatás szerint azonban vannak olyan eljárások, amikkel csökkenthető az önkisülések száma és meghosszabbítható az akkumulátorok élettartama.

Az egyik lehetséges módszer az elektrolit adalékanyagokkal való kiegészítése. A kutatók szerint megfelelhetnek a célnak az olyan anyagok, amelyek nem tartalmaznak szabad hidrogénatomokat. Hasonló eredményekre vezethet a katódfelület és az elektrolit közötti reakciók csökkentését célzó bevonat alkalmazása is.

Működés közben a pozitív töltésű lítiumionok a katód felé mozognak, ami így vonzani kezdi a negatív töltésű elektronokat, amelyek áthaladva az eszközön elektromos energiát generálnak. Újratöltéskor ugyanez visszafelé.
photo_camera Működés közben a pozitív töltésű lítiumionok a katód felé mozognak, ami így vonzani kezdi a negatív töltésű elektronokat, amelyek áthaladva az eszközön elektromos energiát generálnak. Újratöltéskor ugyanez visszafelé. Fotó: Wikimedia Commons

A lítiumion-akkumulátorok élettartama nemcsak technológiai kérdés, hanem gazdasági és környezeti szempontból is nagyon fontos. Ugyanis a mindennapi használati tárgyakban, valamint az elektromos autókban egyaránt alkalmazott akkumulátortípus élettartamán nagy mennyiségű hulladékképződés múlik.

Most, hogy ismertté vált, mi állhat az önkisülési folyamat mögött, új megoldásokat fejleszthetnek a kutatók. Az így elérhető hosszabb működés mellett ritkábban kell tölteni az eszközöket – ebből profitálhatnak az elektronikai eszközök felhasználói, mindegy hogy szórakoztató elektronikai eszközökről vagy orvostechnikai berendezésekről van szó. A nagyobb méretű akkumulátortelepek esetén mindez gyorsabb megtérülést tesz lehetővé.