Hatalmas magyar siker: a női képviselők arányát tekintve megelőztük Burkina Fasót, Mianmart és Naurut is
Másfél százalékpontot javult az előző ciklushoz képest a női képviselők aránya a magyar parlamentben. 2014-ben még 199-ből csak 20 képviselő volt nő. Ezen sikerült három további női képviselővel szépíteni. A magyar parlamentben most 23 nő ül, az aktív képviselők névsorában ők érdemeltek ki helyet az április 8-i országgyűlési választásokon:
- Bangóné Borbély Ildikó
- Bartos Mónika
- Bősz Anett
- Csöbör Katalin
- Czunyiné Dr. Bertalan Judit
- Demeter Márta
- Dunai Mónika
- Dúró Dóra
- Dr. Gurmai Zita
- Hegedűs Lorántné
- Juhász Hajnalka
- Dr. Kállai Mária
- Kunhalmi Ágnes
- Mátrai Márta
- Dr. Molnár Ágnes
- Novák Katalin
- Schmuck Erzsébet
- Dr. Selmeczi Gabriella
- Szabó Timea
- Dr. Szabó Tünde
- Dr. Szél Bernadett
- Dr. Vadai Ágnes
- Dr. Varga-Damm Andrea
Ezzel a nők aránya az országgyűlésben 11,6 százalékos. A magyar országgyűlés a világranglistán így 10 egész helyet javított: most holtversenyben áll Mauritiusszal a 148. helyen. (A listát az április 8-i választások óta nem frissítették, így az az elmúlt négy év magyar küzdelmének a nemek arányára gyakorolt jótékony hatásait még nem tükrözi.)
A lista eleje:
És a sereghajtók:
Többen próbálták már feltárni annak okait, miért ilyen alacsony a nők aránya a képviselők soraiban Magyarországon (az előző Orbán-kormányban például egyetlen nő sem volt, a mostaniba egy várható, Bártfai-Mager Andrea). A kormányfő maga biztosította a választópolgárokat arról, hogy mindez a nők védelmében történik. Mint mondta, a magyar politika alapvetően a folyamatos karaktergyilkosságra épül és a brutális helyzeteket „a nők nem bírják”, oltalmazni kell őket.
Miért jó a nő a törvényhozásban?
Egyes kutatások szerint azokban az államokban, ahol aktívan támogatják a nők politikai szerepvállalását, a családok egységesen jobban járnak, mint ott, ahol a nők a magyar típusú oltalmazásban részesülnek. A női politikusok számával egyenes arányban nő a jóléti kiadásokra szánt büdzsé: nemcsak egészségügyre és oktatásra költenek többet, hanem a klasszikus családtámogatási formákra is. Egyes tanulmányokból az is kiderül, hogy a női politikusok kevésbé korruptak, mint a férfiak. Az pedig már nemigen meglepő, hogy egyenes arányú az összefüggés a női képviselők aránya és a nők társadalmon belüli általános helyzete között.
Mindezek fontos szerepet játszhattak abban, hogy Németországban, Norvégiában és Svédországban például önkéntes kvótát vezettek be a női politikusok támogatása érdekében. Ezekben az országokban a női képviselők aránya pillanatnyilag – sorrendben és kerekítve – 31, 41 és 44 százalék.