Sehol sincs már az ötöslottó, kaparós sorsjegyekre költenek hihetetlen összeget a magyarok
A tavalyi 12,5 milliárd forint után 2018-ban 13 milliárd forintnyi osztalékot fizethet a költségvetésbe a Szerencsejáték Zrt., ha elfogadják a tervezett összeget. A cég kedden megjelent éves beszámolójából az is kiderül, hogy a társaság forgalma 13 százalékkal nőtt, miközben az adózott eredmény 17,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
A 2016-os 386,4 milliárd forintról tavaly 436,7 milliárdra nőtt a Szerencsejáték Zrt. árbevétele, emellett a cég az egyéb bevételekben is produkált egy egymilliárd forintos ugrást. Ezzel párhuzamosan a kiadások 418,5 milliárd forintot tettek ki, aminek legnagyobb szelete, 290 milliárd a nyereménykifizetésekből adódott.
Így az üzemi tevékenység eredménye 19,4 milliárd forintos profit volt a 2016-os 17,1 milliárddal szemben. A cég adózott eredménye eközben 16 milliárdról 18,8 milliárdra emelkedett. Az eredmény felhasználásával kapcsolatban egyelőre nincs végleges döntés, a javaslat szerint 13 milliárd forintos osztalékot fizethetnek az államkasszába. Ezen felül a cég már tavaly év közben folyamatosan befizetett 32,7 milliárd forintnyi játékadót, ami szintén az államot gazdagította.
Kaparós sorsjegy évi 90,1 milliárdért
Ezzel akár ki is pipálhatnánk az állami szerencsejátékcég éves eredményét, azonban jó pár érdekesség van még a beszámolóban. Azt például tudta, hogy közel 100 milliárd forint értékben veszünk évente kaparós sorsjegyeket? Vagy azt, hogy a klasszikus ötöslottót tavaly először már a dobogóról is letaszította az online sportfogadás?
Aki nem követte a Szerencsejáték Zrt. éves eredményeit az utóbbi időben (márpedig a többség valószínűleg ilyen), annak a legnagyobb meglepetés az lehet, hogy a sportfogadás felfutása mellett továbbra is tartja magát a papíralapú kaparós sorsjegy, melyből 2017-ben több mint 90 milliárd forintos forgalma volt a cégnek. Vagyis minden magyarra majdnem tízezer forintnyi kaparás jutott. És ha azt hinnénk, hogy lassan leáldozhat ennek a játéktípusnak, akkor hozzátesszük, hogy tavaly több mint 16 százalékkal nőtt a sorsjegyek bevétele, ennél nagyobb növekedést pedig csak a TippmixPro és a Joker tudott produkálni.
Tavaly összesen 167,9 millió darab sorsjegyet adott el a lottócég kezdve a 200 forintos BlackJacktől a kétezer forintos karácsonyi termékekig (Nagykarácsony, Boldog karácsonyt!). Darabra a legtöbbet a BlackJackből vették az emberek, több mint 31 milliót, de jól fogyott a Buksza is (24,5 millió darab), mely ötször annyiba kerül. Éppen ezért a forgalmat tekintve utóbbi tarolt több mint 24 milliárddal.
Az online sportfogadás (TippmixPro) előretörésével egyébként 2017-ben valószínűleg a klasszikus ötöslottó indulása óta először fordult elő, hogy ez a játék már az első háromban sem volt a forgalmat tekintve. Ha a Tippmixet és a TippmixPrót egy játéknak vesszük, akkor pedig önmagában a sportfogadás már majdnem 200 milliárdot hozott a Szerencsejáték Zrt-nek. És mindezt úgy, hogy 2017-ben a fociban nem volt komoly világesemény, ami általában jelentős szezonalitást hoz ebben a játéktípusban. Vagyis nem lenne meglepő, ha 2018-ban az oroszországi világbajnokság alatt újabb rekordok dőlnének meg a magyar lottózókban is. A sportfogadás előretörésével egyébként látványosan visszaszorult a TOTÓ és a Góltotó, utóbbi bevétele már az 50 millió forintot sem érte el tavaly és a jelek szerint még van hova csökkennie. Mellettük szép lassan kifulladóban van a Luxor, és az Eurosjackpot sem tudta megismételni 2016-is sikerét, amit még az újdonság varázsa okozott.
Facebookon is követed a Qubitot? Lájkold be a Sportértéket is!