Könnyezni képes műszemet fejlesztettek az állatkísérletek kiváltására
A Pennsylvaniai Egyetem biomérnökei emberi szaruhártyasejteket is beépítettek abba a műszembe, amely az eddigieknél sokkal tökéletesebben imitálja a valódi látószervet.
„Az általunk fejlesztett biomimetikus rendszer jelentősen hozzájárulhat az új biofarmakológiai innovációkhoz és diagnosztikai megoldásokhoz” – foglalták össze eredményeiket a kutatók a Nature Medicine orvosi folyóiratban.
A modell egyedülálló lehetőséget ad az emberi szemfelület rendkívül összetett felépítésének, biológiai tulajdonságainak és környezethez való dinamikusan szabályozott alkalmazkodásának tanulmányozására; emellett a kutatók szerint alkalmasint kiválthatja az állatok szemén végzett kísérleteket.
Az eredetileg a száraz szem szindróma (dry eye disease, DED) tanulmányozásának megkönnyítésére fejleszteni kezdett eszköz nem imitálja a látószerv összes funkcióját, csak azokat, amelyek a szemtest fizikai alkalmazkodását szolgálják.
A szaru- és a kötőhártya valóságos emberi sejtekből áll. A pislogás viszont már mesterséges: egy aprócska elektromotorral mozgatott, lágy hidrogél-membránból kialakított átlátszó műszemhéj záródik rá időről-időre a szemtestre. A valóságban az egészséges működéséhez és a tisztán látáshoz is szükséges könnyek nedvességét az igazihoz hasonló enyhén sós folyadék pótolja.
Korábbi cikkeink a témában: