Egy lépéssel közelebb a Holdon készített falafelhez: holdporban termesztettek csicseriborsót
Gilisztakomposztáló segítségével készítettek termékeny táptalajt szintetikus holdporból amerikai kutatók, hogy kipróbálják, lehetséges-e magas tápanyagtartalmú növényeket termeszteni benne. Az első kísérletek tanulsága szerint a csicseriborsó például megterem benne, írja a New Scientist.
Igaz, az még nem derült ki, hogy a termény ehető-e, az viszont biztató a jövőbeli Hold-küldetések szempontjából, hogy az ottani talaj is termékennyé tehető. Ehhez gombákra és földigilisztákra van szükség, az előállított gilisztakomposzt pedig alkalmas arra, hogy növényeket ültessenek beléjük.
Jessica Atkin és Sara Oliviera Santos két okból választották a csicseriborsót (Cicer arietinum) modellnövénynek, egyrészt mert egy magas tápanyagtartalmú terménnyel szerettek volna kísérletezni. Másrészt a csicseriborsó képes szimbióta kapcsolatot kialakítani a gombákkal, amit arbuszkuláris mikorrhizának nevezünk.
Ez a kapcsolat kulcsfontosságú a növény életben maradása szempontjából, ugyanis a gomba a holdporban található toxikus anyagokat fogyasztja el. A giliszták pedig a hulladékanyagokkal táplálkoznak, így termőtalajt hoznak létre a növények számára.
Ennek köszönhetően növekedhetett csicseriborsó egy 30 százalékban holdport tartalmazó termőtalajban, írják a preprint tanulmányukban.