Betegségeket felismerő okosmaszkot fejlesztett egy kaliforniai kutatócsoport
Olcsó és praktikus diagnosztikai eszközt fejlesztett egy amerikai kutatócsoport, ami képes a lehelet elemzésére, írja a Guardian. Az okosmaszk bluetooth-on keresztül továbbítja az adatokat az okostelefonra, amit valós időben lehet így értékelni.
A maszk alkalmas arra, hogy felismerjék vele a betegségek korai jeleit vagy kövessék egy-egy krónikus betegség lefolyását. Az eszköz így támogathatja a személyes kezelési tervek fejlesztését, beállítását és a páciensek utánkövetését is.
A Kaliforniai Technológiai Intézet kutatói a Science-ben publikálták az eredményeiket, ezek szerint a maszk egyszerre képes vesebetegségek és a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) vagy akár az asztma okozta légúti gyulladás megfigyelésére.
Az eszköz tervezésekor figyelembe vették, hogy a használat egyszerű és kényelmes legyen. Egy hűtést biztosító hidrogélt is elhelyeztek tehát benne, valamint eleve olyan anyagból készítették, hogy kevésbé tartsa meg a hőt az eszköz. A leheletet egy beépített érzékelő felé irányítja a kialakítás, ami különböző összetevők szintjének mérését végzi, például ellenőrizhető vele az alkoholtartalom, a pH-szint, továbbá az ammónium- és nitrátszint is.
Utóbbi az asztmás gyulladások figyelésében játszik szerepet, míg az ammóniumszint a veseműködésre utal. Bár az okosmaszk egyelőre nem önálló diagnosztikai eszköz, a fejlesztők elképzelése szerint a jövőben gyógyszerek tesztelése vagy beállítása során is lehetne majd használni, ugyanis akár állandóan viselhető és viszonylag olcsó is. Az érzékelő néhány 10 dollárba kerül, míg maga a maszk kb. 1 dollár.