A kormány úgy tűnik, hajlandó változtatni, hogy az Erasmus és Horizont pénzek ne vesszenek el
A kormányzat az Erasmus-pénzek érdekében törvényt módosítana – szúrta ki a 24.hu. A közérdekű vagyonkezelő alapítványokról (KEKVA) szóló törvényt írnák át, mert ez az alapfeltétele annak, hogy a modellváltáson átesett egyetemek is hozzáférhessenek az uniós forrásokhoz, köztük az Erasmus+ és a Horizont programokhoz és azok összegeihez.
A kormány mintha belátta volna a változtatás szükségességét, legalábbis a Kulturális és Innovációs Minisztérium által kedden közzétett törvénymódosítási javaslat indoklásában az áll, hogy „Európai Tanács által hozott intézkedés valamennyi vagyonkezelő alapítvány által fenntartott felsőoktatási intézményt, illetve azok összes hallgatóját sújtja”.
Tavaly februárban annyit tettek, hogy az egyetemi vagyonkezelő alapítványok kuratóriumaiban és felügyelőbizottságaiban ülő kormányzati tisztviselőket, távozásra szólították fel, de magához a jogszabályhoz nem nyúltak hozzá.
A mostani javaslat azonban a normaszöveget érinti, és eszerint nem tölthetnének be tisztséget a kuratóriumokban a parlamenti képviselők, a polgármesterek és a főpolgármester, a kormánytagok, az államtitkárok, a miniszterelnök politikai igazgatója és a nemzetbiztonsági főtanácsadója, a kormánybiztosok, miniszteri biztosok, a helyettes államtitkárok, kormányzati főhivatalok és a központi hivatalok vezetői és helyettesei, kormányhivatal főigazgatója, igazgatója, a Nemzeti Fejlesztési Központ főigazgatója és igazgatói, járási hivatalvezetők és helyettesei, főosztályvezetők és osztályvezetők.
Azt azonban a lap is hangsúlyozza, hogy a változtatások csak az egyetemeket fenntartó alapítványokra vonatkoznak, noha az Európai Tanács jogállamisági aggályokkal kapcsolatos határozatában megfogalmazottak minden közérdekű vagyonkezelő alapítványt érintenek.