Elmosta a Szaharát az eső
Az elmúlt negyven év legsúlyosabb aszálya után szeptemberben pusztító viharok csaptak le Marokkóra. Az esőzéseket követő villámárvizekben legalább tizennyolcan meghaltak, az esőzés súlyos károkat okozott az infrastruktúrában, a sivatagban pedig új vízmosásokat és ideiglenes tavakat hozott létre. A Yasmina-tó vízállása az elmúlt harminc évben nem volt olyan magas, mint most, a hirtelen jött esőtől pedig kizöldült a sivatag, a feltöltődött tómedrekhez pedig visszatértek a vándormadarak is.
Az ország meteorológiai hivatala szerint Marokkó déli részén voltak olyan területek, ahol egy egész évnyi csapadék zúdult le két nap alatt. Az esőtől a talajvízkészlet és a víztározók is feltöltődtek, bár ez a szakértők szerint csak ideiglenesen jelenthet könnyebbséget az aszálytól sújtott területeken, ahhoz, hogy jelentősebb vízkészlet halmozódjon fel, hosszabb esős időszakokra lenne szükség.
Az aszály különösen érzékenyen érinti a mezőgazdaságban dolgozókat, vagyis az ország lakosságának harmadát. Fatima Driouech klímatudós szerint a mostani heves esőzéseket nagy valószínűséggel a klímaváltozás okozza, de a mostani esőzések és az általános klímatrendek közötti pontos összefüggések feltárásához még további kutatásokra lenne szükség.
Driouech arra is felhívta a figyelmet, hogy bár akadtak olyan területek, ahol az eső valóságos megváltásnak számított, a hosszabb távú trendekre egyetlen esemény alapján nem lehet következtetéseket levonni. A marokkói meteorológiai hivatal ennek ellenére közleményében jelezte, hogy a jelenséget legalábbis részben egész biztosan a klímaváltozás okozza, a jövőben pedig több hasonló hirtelen esőzésre kell majd számítani.