Az okosabb kutyák agya kisebb
Egy, az agy és a koponya méretét összehasonlító tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a kutyák esetében a nagyobb agy nem jelenti azt, hogy az állat okosabb is lenne a fajtársainál, írja a Live Science.
November 13-án jelent meg egy tanulmány a Biology Letters című folyóiratban arról, hogy a munkakutyák, bár összetettebb feladatok ellátására is képesek, nem feltétlenül rendelkeznek a testükhöz képest nagyobb aggyal, mint a társaik. Ez merőben eltér attól, amit a vadon élő emlősöknél figyeltek meg korábban a kutatók: a tapasztalatok ugyanis azt mutatják, hogy az agyméret összefüggésbe hozható a kognitív képességek összetettségének mértékével.
A svájci Berni Természettudományi Múzeumban őrzött 172 fajtát lefedő 1682 felnőtt kutya koponyájának méréséből származó adatokat vetették össze a kutatók. Kiszámították az állatok relatív agyméretét a testméretükhöz viszonyítva, valamint a Canine Behavioral Assessment and Research Questionnaire (Kutyaviselkedés-értékelési és kutatási kérdőív) alapján 14 viselkedési tulajdonságot is pontoztak az egyes fajtáknál. Ez a kérdőív olyan tulajdonságokat mér, mint a kiképezhetőség, az agresszió vagy a figyelemfelkeltő viselkedések.
A tanulmány megállapította, hogy a testméretükhöz viszonyított legkisebb agymérettel a munkakutyák rendelkeznek, így például a szibériai husky, amit speciális feladatok ellátására tenyésztettek. Hasonló agy-test arányokkal bírnak az olyan kutyák is, amiket a kutatás-mentésben, a keresésben, különböző segítő feladatokban használnak. A testéhez képest viszonylag nagy aggyal bíró csivavákat ezzel ellentétben kimondottan társállatnak tartják. A nagy agyméretnek pedig olyan árnyoldalai is vannak a kutatás eredményei szerint, hogy ezek a fajták nagyobb agressziós pontszámot értek el, valamint a magasabb mértékű szeparációs szorongást mutattak.
Bár a tanulmány szerzői a korábbi kutatások eredményei alapján teljesen másra számítottak (a természetben a nagyobb agyméret a kulcsa az összetettebb kognitív funkcióknak), a kutyák esetében tapasztaltaknak is megvan a magyarázata. Úgy vélik, hogy a kutatás eredményeit az magyarázza, hogy a kutyafajták és a jellemző tulajdonságaik egy mesterséges evolúció eredményei. Azaz az emberek beavatkoztak a természetes folyamatokba a tenyésztéssel, ami még az agy- és testméretek arányát is alapjaiban tudta befolyásolni.