Megfejtették a vörös macskák sok évtizedes rejtélyét
Kutatók azonosították a házimacskák vörös színéért felelős gént, amivel egy 60 éves genetikai rejtélyt oldottak meg. A kutatók szerint a genom egy nem fehérjekódoló régiójából hiányzó DNS-szegmens befolyásolja az Arhgap36 gén kifejeződését. Ez a gén, amely az X-kromoszómán található, a vörös színű macskáknál túlzottan kifejeződik, 13-szor annyi RNS-t termelve a bőrsejtjeikben, mint a nem vörös színű macskáknál.
Ezt a jelenséget minden vizsgált vörös macskánál megfigyelték egy összesen 188, különböző színű macskát tartalmazó csoportban. Az eredmények megerősítik, hogy a mutáció nemhez kötött, ami megmagyarázza, általában miért egyszínű vörösek a kandúrok, miközben a nőstények jellemzően vegyes színű szőrzettel rendelkeznek, a vörös mellett fekete és fehér foltokkal.
Az X-kromoszóma szerepe ebben a mutációban a nőstény macskák jellegzetes mintájára is fényt derít. A kandúrok, amelyeknek csak egy X-kromoszómájuk van, teljes mértékben kifejezik a mutációt, ha az öröklődik, ezzel szemben a nőstények két X-kromoszómát örökölnek, egyet-egyet mindkét szülőtől, ami a fejlődés során az egyik kromoszóma véletlenszerű inaktiválódásához vezet a sejtekben. Ez a mozaikosság okozza a nőstények vörös-fekete foltos bundáját, míg ritka esetekben az is előfordul, hogy a mindkét X-kromoszómán mutációt öröklő nőstények teljesen vörös bundát kapnak.
Egy másik, japán tanulmány megerősítette ezeket az eredményeket, és további bizonyítékokat szolgáltatott arra, hogy az Arhgap36 mutációja hogyan tolja el a pigmenttermelést a sötétbarna-fekete eumelaninról a vöröses-sárgás feomelanin felé. A vörös macskákról szóló anekdotikus állítások ellenére úgy tűnik, a mutációnak nincs káros hatása az egészségre vagy a kognitív képességekre.