Előkerült Európa legrégebbi kétszínű ruhadarabja

2024.12.30. · tudomány

Egy kora vaskori sírban találták meg annak a feltehetően piros-kék kockás ruhának a maradványait, ami az első kétszínű ruhadarab lehetett a kontinensen. Bár az eredeti állapotára nem sok utal a leletekből, az ékszerek alatt megmaradt barnás foszlányok elemzése árulkodó az eredeti ruhát illetően, írja a New Scientist.

A ruha viselőjének földi maradványai ugyanakkor a közel 3000 év alatt szinte teljesen megsemmisültek a zord, homokos talajban. A fém ékszerek alatt néhány helyen maradtak meg darabok a ruhából, ezek viszont elszíneződtek, ám a vizsgálatokból meg lehetett állapítani, hogy a gyapjúruha eredetileg színes volt.

Karina Grömer, a bécsi Természettudományi Múzeum munkatársa a lapnak úgy nyilatkozott, hogy az ősi textíliák maradványai még az aranynál is ritkábbak, mivel nagyon könnyen lebomlanak. Ezért, ha elő is kerül belőlük egy-egy darabka, ritkán lehet megállapítani, hogy pontosan milyen célt szolgált a textil korábban.

A textilből nem sok maradt a közel három évezred után.
photo_camera A textilből nem sok maradt a közel három évezred után. Forrás: Rijksmuseum van Oudheden / Facebook

A hollandiai ruhadarabot még 2015-ben tárta fel a kutatócsoport, akkor kezdték el vizsgálni az ékszerek alatt megmaradt textilmaradványokat, amik a fémek oxidációja miatt elszíneződtek ugyan, de legalább nem bomlottak le. Már akkor feltűnt Grömernek és csoportjának, hogy a textil kétszínű kockás mintázatú lehet, azonban még nem rendelkeztek a további vizsgálatokhoz szükséges technológiákkal.

A Paris-Saclay Egyetemen Loïc Bertranddal dolgoztak együtt az elmúlt időszakban, ahol nagy felbontású 3D-s felvételeket készítettek a leletekről. A fennmaradt 4 szövetréteg összesen 10 darab 1-1 négyzetcentiméteres mintáját egyesével elemezték, majd megállapították, hogy azok a ma peptiaként ismert mintázatot rajzolják ki a darabokon.

A ruhát a leletek alapján igyekeztek rekonstruálni.
photo_camera A ruhát a leletek alapján igyekeztek rekonstruálni. Forrás: Rijksmuseum van Oudheden / Facebook

A további molekuláris elemzések a festésről is árulkodtak: a kék szálakat valószínűleg festőgyapotból nyert színezőanyaggal kezelték, míg a vörös festéket egy rovarból, a lengyel bíborpajzstetűből (Porphyrophora polonica) nyerték ki.

A lelet nemcsak Hollandia legrégebbi színes ruhadarabja, hanem egész Európában a legidősebbnek számít jelenleg. A kutatók az i.e. 4., illetve 2. századból származó ruhafoszlányokhoz hasonlítják, azonban a kockás ruha akár 2800 éves is lehet.