A férfiak kétszer annyit nőttek 1900 óta, mint a nők, amihez az evolúciónak is köze lehet

A huszadik századtól kezdve a férfiak testmagassága és testsúlya jelentősen nagyobb mértékben nőtt, mint a nőké, így a méretet tekintve bizonyosan nőtt a nemek közötti különbség világszerte. Ennek első számú hajtóereje a gazdasági fejlődés és a globális életkörülmények javulása – írja a Guardian.

A Roehamptoni Egyetem kutatói az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatainak, valamint több országból származó mérések és orvosi feljegyzések vizsgálatával feltárták, hogy az emberi fejlődési index (HDI, a várható élettartam, a oktatás és a jövedelem mérőszáma) minden 0,2 pontos emelkedése esetén a nők átlagosan 1,7 centiméterrel és 2,7 kilogrammal lettek nagyobbak, míg a férfiak 4 centiméterrel és 6,5 kilóval.

Van, ahol ennél is nagyobb volt a testnövekedés mértéke, bár az arányok ott is tartják magukat. Az Egyesült Királyságban például 1900 és 2022 között 0,8-ról 0,94-re emelkedett a HDI, miközben a nők átlagmagassága 159-ről 162 centiméterre nőtt (1,9%), a férfiaké pedig 170-ről 177-re (4%).

A tanulmányukat a Biology Letters folyóiratban megjelentető kutatók szerint a jobb életkörülmények (táplálkozás, orvostudomány fejlődése) mellett a darwini nemi szelekció is kulcsszerepet játszott ebben az egyenlőtlenségben: a férfiak magasabb, izmosabb testalkata az egészséget és a vitalitást tükrözheti, amely tulajdonságok a szaporodási sikerességhez kapcsolódnak.

A kutatást vezető Lewis Halsey szerint a nagyobb testméret a környezeti hatásokkal szemben nagyobb ellenálló képességet jelzi, ami evolúciós értelemben vonzó lehet. A magas emberekre vonatkozó kutatások azonban nem mind ilyen fényesek: bár egyes vizsgálatok szerint hajlamosak jobban boldogulni a munkaerőpiacon, a nagyobb testméretből adódóan több sejtből is épül fel a szervezetük, így a nagy számok törvényének értelmében a mutációra és a rákos megbetegedésekre is fokozottan fogékonyak.