Kínában bebörtönözték, most Trump Amerikájában kaphat második esélyt a génszerkesztett babákat létrehozó „őrült tudós”

„Az egész dolog, finoman szólva, őrültség”
– nyilatkozta a CNN-nek két évvel ezelőtt Peter Dröge, a szingapúri Nanyangi Műszaki Egyetem molekuláris genetikusa Ho Csien-kuj kínai biofizikus legújabb projektjéről. „Lényegében genetikailag módosítani akarja az emberi fajt, hogy megakadályozza az Alzheimer-kór kialakulását” – mondta.
Ho a világ első CRISPR-babáiként elhíresült génszerkesztett gyerekek létrehozásával robbant be a köztudatba 2018-ban, amivel egy csapásra akkora nemzetközi botrányt kavart, mint előtte kevés kutató. A karrierjét az Egyesült Államokban kezdő biofizikus a tudományos, etikai és jogi normák áthágásával három, később világra hozott embrió genomját módosította Kínában, azzal a kifejezett céllal, hogy ellenállóvá tegye őket a humán immundeficiencia-vírus (HIV) fertőzéssel szemben – hogy ez végül sikerült-e, az erősen kétséges.

A kínai kutatónak a belföldön és nemzetközi szintéren egyaránt elítélt tettéért három évet kellett börtönben töltenie. 2022-es szabadulása után pedig ahelyett, hogy meghúzta volna magát, megjelent a ma már X-ként ismert Twitteren, és új kutatási irányokat jelentett be – köztük az Alzheimer-kór megelőzését célzó genomszerkesztési kísérleteket.
Közösségi profilján az utóbbi hónapokban egyre bizarrabb virális posztok jelennek meg, amelyek arra utalnak, hogy Ho folytatni akarja a kutatásait – és ehhez legújabban Donald Trump Amerikáját tartja megfelelő helynek.
De miért vágyik vissza a 41 éves, kegyvesztett kutató az USA-ba, ahol éppen össztűz alatt áll a tudomány, és van-e esélye arra, hogy genomszerkesztési kísérleteihez támogatókra találjon?
„Öntelt és naiv”
A cikk innentől csak a Qubit+ előfizetőinek elérhető. Csatlakozz, és olvass tovább!
Ha már van előfizetésed, lépj be vele. Ha még nincs, válassz csomagjaink közül!