A magányos stronciumatom és az edinburgh-i Pókember – tíz szenzációs fotón a tudomány mai állása
Minden évben fotópályázatot hirdet a brit állami Műszaki és Természettudományos Kutatási Tanács (EPSRC). A versenyre az évi 800 millió fontból gazdálkodó testület által támogatott kutatási projektek résztvevői jelentkezhetnek, akik így a kemény szakmázás mellett egy kicsit a művészi oldalukat is megmutathatják.
„Ezek a képek segítenek az embereknek közelebb kerülni az ő adójukból finanszírozott kutatásokhoz, és reményeim szerint felkeltik a fiatalok és az idősebbek érdeklődését is a tudományok és a technika iránt” – mondta Tom Rodden professzor, az EPSRC főigazgató-helyettese.
Íme a pályázat idei díjazottjai:
1. Egyetlen atom az ioncsapdában
A kép közepén látható apró, világos pontot kell figyelni: ez egy elektromos mezőben fogva tartott stronciumatom. Az atomot egy bizonyos kékes-lilás színű lézerrel világították meg, hogy elég gyorsan elnyelje, majd újra kibocsássa a fényrészecskéket ahhoz, hogy egy hosszú záridős felvételen meg lehessen örökíteni. A fotó az ioncsapdának helyet adó vákuumkamra ablakán keresztül készült.
2. Molekulasugaras epitaxiagép
Ilyen szépségekkel hajtják végre a nanotechnológiában a molekulasugaras epitaxia folyamatát, ami például az integrált áramkörök létrehozásában alkalmazott vékonyréteg-leválasztás egyik fizikai módszere.
3. Folyadékinstabilitási minta egy szappanbuborékon
A kép két oldalán két olyan különböző fizikai jelenség látható, amelyet a folyadékokban kialakuló hab viselkedését vizsgálva tanulmányoznak, és lényegében a buborék kipukkadásához vezető folyamatot ábrázolja.
4. Biológiailag lebomló, tál alakú mikrorészecske
Az egészséges szervekkel ellentétben a tumorokban általában nem található kiterjedt vérérhálózat, és ez megnehezíti, hogy a gyógyszerek a daganat mélyebb rétegeibe hatoljanak. Ha a gyógyszerrel együtt tál alakú részecskéket is bejuttatnak a tumorba, akkor ultrahangot alkalmazva mélyebbre juthat a szer, mivel a részecske gázokat képes hordozni az üregében, amelyek ultrahang hatására rezegni kezdenek, a rezgés miatt pedig gyorsabban mozog a részecskéket körülvevő folyadék.
5. Mikrobuborék
A mikrobuborékokat jelenleg az ultrahang-diagnosztika képeinek kontrasztnövelésére használják, de már vizsgálják gyógyászati alkalmazásukat is. Ezen az elektronmikroszkópos képen egy néhány mikron méretű buborék látható, amelyet a gyógyszert tartalmazó liposzómás burok vesz körbe. Ezzel a rendszerrel tetszőleges mennyiségű hatóanyag szállítása és felszabadulása válik kontrollálhatóvá, ezáltal növelhető a kezelés hatékonysága.
6. Nagy áteresztőképességű szűrés
A képen megörökített technikával polimerek (vagyis primer kémiai kötéssel kapcsolódó, nagyszámú azonos típusú atomcsoportokból álló vegyületek) anyagtulajdonságait vizsgálják, illetve azt, hogy azok miként befolyásolhatják a (csontvelői őssejtek közé tartozó) mezenchimális őssejtek átalakulását csontsejtekké.
7. 3D nyomtatású kristályszerkezetek
A fotón a 3D nyomtatás egyik fajtája, a szelektív lézersugaras olvasztás alkalmazásával létrehozott alumínium kristályszerkezetek láthatók. Rendkívül erősek és merevek, miközben alkalmazásukkal csökkenthető az elemek tömege – így ez a technológia a repüléstechnikai és az autóiparban jelenthet áttörést.
8. Az edinburgh-i Pókember
A képen a Pókember becenevet kiérdemlő önkéntes látható, aki egy elektroenkefalográfiai (EEG) headsetet visel Edinburgh utcáin. Az agyi aktivitás mérésére használt műszert idáig túlnyomórészt belső terekben alkalmazták, egy friss projektben azonban közel száz 65 év feletti önkéntest ruháztak fel a készülékkel, majd különböző körülmények között (forgalmas utcákon, csendes parkokban) vizsgálták agyműködésüket.
9. Robotszelfi
Egy új fejlesztésű, hét szabadsági fokú manipulátorkar hat tapintásérzékelővel, amely többek közt már egy szelfibot használatára is képes.
10. Nano-lepkeszárny
Ezen az atomerő-mikroszkópon keresztül készített képen egy lepke szárnyának felülete látható. A lepkeszárny pikkelyeinek finomszerkezete a fény egyes hullámhosszait elnyeli, míg másokat visszaver, így alakulnak ki a különös színkombinációk.