Semmelweis Ignác vagy Szent-Györgyi Albert is felkerülhet a britek 50 fontos bankjegyére
December 14-ig a nyilvánosság bevonásával keresi a Bank of England azt a személyiséget, akinek az arcképe rákerülhet az új brit ötvenfontos bankjegyre. A felhívás szerint bárkit lehet jelölni, aki
- jelentős tudományos eredményt ért el;
- valóban élt, tehát nem fiktív karakter (mint pl. Dexter a laboratóriumával vagy Dr. Dolittle);
- viszont ma már nem él (e szabály alól „Őfelsége, a Királynő az egyetlen kivétel” – írja a Bank of England);
- hatással volt a gondolkodásra, az innovációra, a vezetésre vagy az értékekre az Egyesült Királyságban;
- inspirálja az embereket, nem pedig megosztja őket.
A brit jegybankhoz november 26-ig több mint 170 ezer ajánlás érkezett, ebből 114 ezret tettek közzé. A listán Gerald Durrell brit zoológus mellett természetesen szerepel az idén márciusban elhunyt Stephen Hawking brit fizikus, illetve nem meglepő módon olyan közismert kutatók is, mint Ernest Rutherford fizikus vagy Edmond Halley csillagász, de például nincs ott James Watt, a gőzgép atyja – mert ő a mostani, 2011 óta használatos ötvenfontoson szerepel.
Aki viszont rajta van a listán, mert a brit tudományos élethez is hozzájárult, az például Semmelweis Ignác és Szent-Györgyi Albert. És ott van még Jethro Tull is, nem a progresszív rockegyüttes a hetvenes évekből, hanem a 17-18. században élt névadója, a vetőgép, illetve a lóvontatású kapa feltalálója.
A Bank of England nem a beérkező jelölések száma, hanem a jelölt karakter erősségei alapján választ majd, figyelembe véve azt is, hogy régebben kiket szerepeltettek a bankjegyeken, ugyanis szeretnék „minél több területről minél többféle embert” bemutatni a brit pénzeken. Ha jól értjük, ez valamelyest csökkenti mondjuk Jethro Tull eséjét, de jelentősen növeli Gerald Durrellét.
A döntést valamikor a jövő évben jelentik be. Arról nem írtak, hogy a jelölési időszak végén készítenek-e shortlistet, amiről majd szavazhatnak az internetezők.
Lazán kapcsolódó cikk a Qubiten: