A klímaváltozás rohamosan hizlalja a déli félteke óriáshullámait
A Nemzetközi Hidrográfiai Társaság által 2000-től Déli-óceán néven önálló földrajzi entitásként számon tartott, a 60. déli szélességi kör és az Antarktisz között áramló vízgyűrű a Föld legviharosabb területe.
A 4 és 5 ezer méter közötti mélységben mind a 360 hosszúsági körön áthaladó, 21 ezer kilométer hosszan folyamatosan keletre tartó antarktiszi áramlás által mozgásban tartott Déli-óceán felszínét az alacsony nyomású déli-sarki front (más néven az antarktiszi konvergenciazóna) hatalmas erejű szelei és a 40. szélességi körtől a déli sarkkörig szinte egész évben tomboló ciklonális viharok korbácsolják egész évben.
A rohamos tempójú globális felmelegedéssel járó klímaváltozás a Földnek ezen a területén évről évre fokozza a szelek erejét, magasabbra és magasabbra dagasztva az óceán hullámait – állapította meg egy a Science-ben megjelent tanulmány.
Centikből méterek
Ian Young, az ausztráliai Melbourne-i Egyetem fizikai oceanográfusa és Agustinus Ribal, az indonéziai Hasanuddin Egyetem matematikusa összevetette és elemezte a meteorológiai műholdak és megfigyelőállomások, valamint az amerikai központú globális óceonográfiai bójahálózat adatsorait 1985-től kezdve. Kiderült, hogy a vizsgált időszakban másodperceként 2 centiméterrel, vagyis 36 század kilométer per órával növekedett az átlagos szélsebesség évente. A legerősebb szelek pedig 10 százalékkal lettek gyorsabbak 1985 óta. Ennek hatására a hullámok átlag- és csúcsmagassága mintegy 30 centiméterrel növekedett az elmúlt 33 évben.
A miheztartás végett: a déli féltekén tavaly májusban mértek meg egy 8 emelet magas, 23,8 méteres rekordhullámot.
A kutatók szerint mindez kritikusan érinti a Déli-óceán szomszédságában élőket, Dél-Amerikától Új-Zélandon át Ausztráliáig és Indonéziáig: ha az óceáni szél erősebb és a hullámok magasabbak, akkor a viharok is sokkal pusztítóbbak lehetnek.
A kutatók által feltárt jelenség a globális klímaváltozás egyik másodlagos, korábban kevéssé vizsgált mellékhatása.
Az éghajlatváltozás óceánokra gyakorolt hatásairól az alábbi cikkeinkben írtunk korábban: