Az 1956-os forradalom a magyar történelem fényképekkel jól dokumentált időszaka, így fennmaradtak forradalmi helyszíneket, lángoló harckocsikat vagy az utcára vonuló forradalmárokat ábrázoló korabeli fotográfiák is. Szovjet részről viszont kevésbé törekedtek a forradalmi események fényképes megörökítésére, ezért mindeddig csupán találgatni lehetett arról, hogy például milyen felszereléssel rendelkeztek az 1956-os forradalom leverésében részt vevő szovjet katonák, és milyen kulcsmomentumokat tartott érdemesnek a szovjet fél fotódokumentumokkal megörökíteni.
Kutatásaim során rátaláltam egy az 1956-os forradalom alatt készített fényképalbumra, amely a forradalomban résztvevő szovjet katonákat, illetve a forradalom egyes helyszíneit ábrázolja a szovjet fél szemszögéből.
Ez az 1957-ben készült, legjobb tudomásom szerint máig feltáratlan fotográfiagyűjtemény az 1956-os forradalom leverésében részt vevő 11. gépesített gárdahadosztályról készült képeken mutatja be a szovjetek által több alkalommal is „fasiszta ellenforradalomnak” nevezett felkelést, összesen 100 oldalon. A szovjetek jellemző módon igyekeztek azt a látszatot kelteni, hogy az 1956-os forradalom leverése tulajdonképpen a 2. világháború folytatása. Még maga Ivan Konyev marsall is – aki ekkor a Varsó Szerződés főparancsnoka volt – azt az álláspontot hangoztatta, hogy nem szabad elfeledkezni arról a tényről, hogy Magyarország a náci Németország oldalán vett részt a 2. világháborúban.
A szövegközi fotók minőségén minimális mértékben javítottunk; az album oldalainak reprodukciója eredeti formában a cikk végén látható.
A 11. gépesített gárdahadosztály a Szovjetunió Kárpáti Katonai Körzetéből érkezett Magyarországra 1956 november 1-én. A forradalomban elesett 707 szovjet katona általam fellelt és vizsgált adatai alapján kijelenthető, hogy ennek a hadosztálynak az embervesztesége, legalábbis ezen adatsor szerint, csekély volt: összesen 10 főt veszítettek novemberben, közülük heten a 62. harckocsizó ezredben, hárman pedig a 23. gárda nehézharckocsi-önjárólöveg ezredben szolgáltak. A forradalomban betöltött szerepéért a gárdahadosztály két elesett tagja is megkapta a Szovjetunió hőse kitüntetést. Az alábbi album a két „hős” kitüntetést érdemlő tetteit és a 11. gépesített gárdahadosztály 1956-os forradalomban végzett tevékenységét is megörökíti (fontos, hogy az albumban szereplő leírásokat, állításokat a megfelelő forráskritikával kezeljük).
Miről árulkodnak a képek?
A szovjet haderő éppen a forradalmat megelőző évben, 1955-ben kezdett el bevezetni egy egyenruhareformot, amelynek elsődleges célja az 1943-tól, tehát a 2. világháború alatt és azóta alkalmazott egyenruha és felszerelés modernizálása volt. A változtatást szükségessé tette, hogy az új fegyverzet más felszerelést igényelt, az „újítások” között ugyanakkor megfigyelhető néhány, a cári időkben már alkalmazott egyenruhaelem felelevenítése. A szovjet váll-lapoknak a 2. világháború idején két fajtáját lehetett megkülönböztetni: a zöld alapszínű harctéri váll-lapokat, amelyeknek csupán a szegélye volt színes és a jóval szembeötlőbb, fegyvernemi színnel ellátott köznapi váll-lapokat.
Az 1955-ös egyenruhareform idején azonban a harctéri váll-lapok még nem kerültek bevezetésre, mivel a változtatásokat a tiszti egyenruhák megújításával kezdték, csak ezután következett a legénységéi, így az új harctéri váll-lapok csak az 56-os forradalom után kezdtek megjelenni. Az 1956-ban Magyarországon állomásozó vagy ideérkező szovjet katonák azonban az általam fellelt képek bizonysága szerint kivétel nélkül köznapi váll-lapot viseltek, méghozzá az 1943-ban bevezetett, a 2. világháború ideje alatt is használatos váll-lapokat. Ennek számos oka van. Egyrészt ekkoriban még javában zajlott az egyenruhareform; másrészt ezeknek az alakulatoknak az egyébként jellemző hirtelen riasztás esetén szinte azonnal meg kellett indulniuk; harmadrészt az október végén érkező szovjet alakulatok az 1953-as berlini események miatt leginkább erődemonstrációra számítottak, harci cselekményekre kevésbé.
Ez utóbbi megállapítást az is alátámasztja, hogy a legtöbb fennmaradt fotón a szovjet legénység szerelvénye csupán a jól felismerhető rézcsatos derékszíjból és egy töltényténytáskából vagy tártáskából áll (a rézcsatos derékszíjat a filmes ábrázolásokkal ellentétben nem a 2. világháborúban rendszeresítették, hanem 1947-től lett a legénységi és az altiszti állomány alapvető derékszíja). Gránáttáska és egyéb felszerelési tárgyak nem láthatók a katonákon az októberi képeken. A novemberben érkező szovjet katonák, akik a Forgószél hadművelet keretein belül érkeztek, feltehetően már jobb felszereltséggel rendelkeztek, de az elérhető képek tükrében ezt még nem lehet teljességgel bizonyítani. Szintén érdekes, hogy még a tisztek is a jól felismerhető, arany alapszínnel rendelkező köznapi váll-lapokat hordták a köpenyükön, még a belvárosi fotókon is.
Íme egy válogatás az album teljes lapjaiból, a képekhez tartozó feliratokkal együtt:
A szerző történész, kutatási területe a 20-21. századi szovjet és orosz haderő.