Az LSD segíthet szocializálódni az autizmus spektrumzavar tüneteivel élő kutyáknak is
Egy korábbi egérkísérlet inspirálta a kutatókat arra, hogy kipróbálják, az LSD a kutyáknál is hasonlóan javítja-e a szociális képességeket, mint a rágcsálóknál. A kísérlet eredményei szerint a tudatmódosító szer, bár továbbra sem ismert, hogy pontosan milyen hatásmechanizmuson keresztül, javítja a társas helyzetekben nyújtott teljesítményt, írja az IFL Science.
Kínai kutatók alapvetően nem az autizmus spektrumzavar tüneteivel összefüggő viselkedések változását akarták megvizsgálni a kutyáknál, elsősorban az emberek és a házikedvencek közötti kapcsolódást. Az ember-ember kommunikációs során ugyanis a kapcsolódó felek agya egymásra hangolódik, hasonló folyamat pedig akkor is megfigyelhető, ha az emberek a kutyáikkal foglalkoznak – simogatják vagy nézik őket.
Ez az emberek és a kutyák agyában egyaránt változtat a frontoparietális régió aktivitásán. A szinkronizáció a kutatás szerint megerősödött, minél régebb óta ismerték egymást a kutyák és a gondozóik.
A kapcsolat viszont nem jött létre vagy csak korlátozottan alakult ki akkor, amikor olyan kutyákról volt szó, amik az autizmus spektrumzavar tüneteit mutatták. Mivel az állapot egyik fontos velejárója a szociális és kommunikációs képességek hiányossága, ezek az állatok nem hangolódtak rá a gondozóikra és nem alakult ki az az agyi szinkron, ami a többi ember-állat párosnál igen.
Ezek segítettek a kutatók azzal, hogy egy-egy adag LSD-t adtak az állatoknak. A tudatmódosító szer hatására a kutyák agyi aktivitása elkezdett az emberekéhez igazodni, hasonlót pedig tapasztaltak már korábban is, amikor egy másik kísérletben az egerek közötti kommunikációt vizsgálták. Ott ugyancsak LSD-vel érték el, hogy a rágcsálók agyi hálózatainak aktivitása szinkronba kerüljön akkor, ha egyik vagy másik állatnál ez egyébként hiányosságokat mutatott.
***
Minden eddiginél brutálisabb témával, a két és fél éve zajló ukrán háborúval, annak ukrán, orosz és globális hatásaival, valamint a béke esélyével foglalkoztunk a szeptemberi, csak Qubit+ tagoknak meghirdetett, exkluzív tudományos estünkön, az immár a kilencedik Qubit Live-on.
Velünk volt Sz. Bíró Zoltán történész, Oroszország-szakértő, lapunk állandó szerzője, a Budapesti Corvinus Egyetem mesteroktatója, Rácz András hadtörténész, Oroszország-szakértő, a Német Külpolitikai Társaság (DGAP) vezető szakértője és Orbán Krisztián közgazdász, közíró, a globalizáció és a gazdasági világrend elemzője. A jegyek 24 óra alatt fogytak el, ha a következő eseményünkről nem szeretnél lemaradni, iratkozz fel mielőbb a Qubit+-ra!