Bort az akksiba? – Élelmiszeripari savakkal helyettesítenék a grafitot az akkumulátorokban
Az ausztrál NSW Egyetem kutatói úttörő felfedezést tettek az akkumulátor technológiában, méghozzá egy váratlan forrás felhasználásával: az élelmiszeripari savak, köztük a borban található savak felhasználásával – számol be az Interesting Engineering.
Az ezekben a savakban található vegyületekből fejlesztettek ki egy akkumulátor-összetevőt, így használva fel a gyakran hulladékká váló anyagokat. „Ez az újszerű akkumulátor-összetevő, amely a borászatban is megtalálható élelmiszer-alapú savakat használja fel, hatékonyabbá, megfizethetőbbé és fenntarthatóbbá teheti a lítium-ion akkumulátorokat” – áll a kutatók közleményében.
Jelenleg a lítium-ion akkumulátorok uralják az energiapiacot, az okostelefonoktól kezdve az elektromos járművekig széles körben használják őket. Ugyanakkor számos problémával is járnak: kritikus részük például az anód, amely hagyományosan grafitból készül. A grafit előállítása azonban a bányászat, az energiaigényes tisztítás és a felhasznált vegyi anyagok miatt környezetszennyező.
Neeraj Sharma professzor, a kutatócsoport vezetője rámutat, hogy az akkumulátorok grafitjának hagyományos előállítási módszere hosszú távon nem fenntartható. „A grafit mintegy 60 százaléka elvész a feldolgozási folyamat során, amelye magas hőmérsékletet és nagyon erős savakat igényel a kellő tisztaság eléréséhez, ez pedig így komoly környezeti terheléssel jár”.
Az új technológia azonban a grafitot például borkősavból és almasavból származó vegyületekkel helyettesíti.
„Azzal, hogy az akkumulátorok összetevőihez nagy mennyiségben keletkező hulladékot használunk fel, az ipar diverzifikálhatja a felhasznált anyagokat, miközben a környezetvédelmi és fenntarthatósági szempontokat is figyelembe veszi.” A kutatók egy akkumulátorcella prototípusának megépítésével mutatták be a technológiájukban rejlő lehetőségeket.
Hasonló méretű, mint a mobiltelefonoké, és több energiát tárol, mint a hagyományos grafitalapú akkumulátorok. A csapat most azon dolgozik, hogy a kisméretű akkumulátorokról áttérjenek a nagyobb eszközökhöz szükséges nagyobb méretű cellákra. Ezen kívül tesztelik, hogy az akkumulátorok többszöri használat és változó hőmérséklet mellett is tartósak maradnak-e.
A kutatók emellett vizsgálják a technológia alkalmazását nátrium-ion akkumulátoroknál is, amely a lítium-ion akkumulátorok másik ígéretes alternatívája.