Megemelik a turistaadót Velencében
Lezárult a velencei turistaadó tesztüzeme, és annak ellenére, hogy a város 2,2 millió eurós bevételhez jutott a fejenként kiszabott 5 eurós díjból, a csúcsidőszakban nem érkezett kevesebb turista a városba, mint az adó bevezetése előtt. 2024-ben 29 nap volt díjköteles, jövőre viszont már 54 napon kell fizetni, ha az ember megnézné a belvárost. A díj összegét is megemelik, ha valaki későn jelzi, hogy Velencébe látogatna, már tíz eurót kell fizetnie, ha négy nappal az érkezés előtt regisztrál, marad az 5 eurós díjszabás.
Luigi Brugnaro polgármester szerint a cél a város és a város lakóinak védelme: a megemelt díjszabástól azt várják, hogy kevesebben érkeznek majd hirtelen felindulásból Velencébe.
A város a rövid távú lakáskiadást is szabályozná: mindenkinek, aki évente 120 napnál több időre adja bérbe a lakását, regisztrálnia kell a polgármesteri hivatalnál, napi 24 órában elérhetőnek kell lennie, és arra kell bátorítania a vendégeket, hogy a lehető legkevesebb nyomot hagyják maguk után – például egyedi azonosítóval ellátott szemeteszsákokat kapnak, amiből visszakövethető lesz, hogy ki szemetel, vagy ki dobja rossz helyre a szemetet.
Egyre kevesebb a helyi, egyre több a turista
Brugnaro szerint az adó célja nem a profitszerzés, hanem az egyre tűrhetetlenebb turistaözön megfékezése – a lépés kritikusai szerint viszont éppen ezt nem sikerült vele elérni, a tömeg és a szemét ugyanakkora problémát jelent Velencében, mint eddig. Bár elvileg súlyos bírságokra számíthat, aki nem fizeti meg az adót, ezt az eddigiekben senki sem ellenőrizte, a polgármester szerint azért, mert a tesztidőszakban nem akartak túl nagy szigort mutatni.
Velencében évek óta zuhan a helyi lakosok száma, turistából viszont egyre több van: tavaly nyáron húszmillióan látogatták meg a Szent Márk teret. Az adó bevezetése nem csak arra volt jó, hogy az ebből származó bevételt a város fenntartására tudják fordítani, hanem arra is, hogy hatékonyabban mérjék, hogy hány turista látogat a városba.
A turistacsoportok létszámának korlátozásával és a megafonos idegenvezetés betiltásával mindenesetre valamivel elviselhetőbbé tehették a helyiek hétköznapjait. Az éves adatokat ősszel vizsgálják, ha életbe lépnek az új rendelkezések, 2025 őszén kiderül, hogy mennyire voltak hatékonyak.