Előkerült a legrégebbi amerikai lőfegyver

2024.11.26. · tudomány

A mesebeli gazdagság ígérete győzte meg Antonio de Medoza helytartót és Vázquez de Coronado spanyol hódítót, hogy érdemes a Mexikótól északra fekvő városokat kifosztani. Vásquez hitt a korabeli pletykáknak, és expedíciót szervezett, 1539-ben indult útnak, az akciót pedig főleg hitelekből fedezte, írja a Phys.org.

Középkori bronzágyú
photo_camera Középkori bronzágyú Forrás: International Journal of Historical Archaeology (2024). DOI: 10.1007/s10761-024-00761-7

Legendás és pompás városokra számított, azonban értékes drágakövek, arany és sok-sok rabszolgasorsba taszítható őslakos helyett apró településeket fosztottak ki. Többnyire takarókat és kerámiákat tudtak összeszedni, a lakosság lélekszáma pedig messze elmaradt a várakozásoktól.

A kudarcos akcióban 150 lovas katona, 200 gyalogos és több száz korábban rabosított bennszülött vett részt. Ám most, majdnem 500 évvel később mégis értékes eredménye van az összecsapásoknak, ugyanis Arizonában megtalálták az egyik ágyút, amit a fosztogatók vittek magukkal. A bronzágyú ezzel a legrégebbi amerikai földeken használt lőfegyver, igaz, a vizsgálatok alapján ebben a portyában nem vetették be.

Középkori bronzágyú
photo_camera Forrás: International Journal of Historical Archaeology (2024). DOI: 10.1007/s10761-024-00761-7

A több mint 1 méter hosszúságú és közel 20 kilogramm tömegű ágyút a régészek szerint az amerikai kontinensen készítették: látszanak rajta a homokba öntés nyomai, felületén viszont nincsenek díszítések, amik a Spanyolországban készített ágyúkon voltak akkoriban. Méretéből adódóan a használatához két emberre volt szükség, és alapvetően inkább falak védelmére használták. A Coronado akcióban viszont épp ellenkezőleg, a lakóépületek falainak rombolása céljából vihették magukkal.