A WHO friss jelentése szerint minden ötödik ember fertőzött genitális herpesszel

A herpeszfertőzés elleni vakcina kifejlesztésének fontosságát húzza alá egy új jelentés: eszerint minden ötödik ember a nemi szervi fertőzés e leggyakoribb formájával él. A Sexually Transmitted Infections című folyóiratban közzétett jelentés a 15-49 évesek adatait vizsgálta meg világszerte. Ez alapján azt állapították meg, hogy a herpesz simplex vírus 2, azaz a HSV-2 még mindig a genitális sebek leggyakoribb oka világszerte. 2020-ban több mint 200 millió ember küzdött genitális fekéllyel, 16,7 millió esetében a HSV-1, 187,9 milliónál pedig a HSV-2 okozta.

2020-ban 25,6 millióan szenvedtek újonnan szerzett HSV-2 fertőzésben, összesen 519,5 millióan voltak fertőzöttek. 16,8 millióan szenvedtek újonnan szerzett HSV-1 nemi szervi fertőzésben 2020-ban, ami 376,2 millió már fertőzöttet jelent.

A herpesz ritkán halálos, akkor miért van szükség cselekvésre? – teszi fel a kérdést a Deutsche Welle cikke. „Akár szexuális úton, akár szájon át terjed, a herpesz olyasmi, amivel az emberek egész életük során együtt élnek. A herpeszre jelenleg nincs gyógymód, éppen ezért fontos, hogy oltóanyagot találjunk” – kommentált a jelentés vezető kutatója, Laith J. Abu Raddad, a Cornell Egyetem (USA) munkatársa. Orvosok és kutatók a betegséggel kapcsolatos tudatosság növelését és a destigmatizáció fontosságát is kiemelik.

A tünetekkel járó HSV-2 fertőzés a HIV átadásának megnövekedett kockázatával is jár. Bár ennek az összefüggésnek a kutatása folyamatban van, korábbi vizsgálatok szerint a HSV-2 fertőzöttek körében a HIV-fertőzés kockázata megháromszorozódott.

Egy 2020-as jelentés szerint az új HIV-fertőzések mintegy 30 százaléka a 2-es típusú genitális herpesznek tulajdonítható.

A fertőzés terjedését alapvetően óvszerhasználattal, a vírusszaporodást csökkentő antivirális szerekkel lehet csökkenteni és persze szexuális önmegtartóztatással is. A kutató azonban azt hangsúlyozza, egy vakcina lehetne a megoldás. Még mindig nincs engedélyezett oltóanyag a herpeszfertőzés megelőzésére, bár a gyógyszergyártó cégek számos vakcinát tesztelnek klinikai vizsgálatokban.

Az mRNS-vakcina kutatásban élenjáró BioNTech és Moderna egyaránt vizsgálja a hepreszek kezelési és megelőzési lehetőségeit, a GSK nevű vállalat pedig idén szeptemberében fejezett be egy vakcinakísérletet, de az oltóanyaguk egyelőre nem bizonyult hatékonynak.