Pöttyök helyett hangjuk alapján is azonosítani lehet a leopárdokat

A vadon élő, szabadon élő állatok egyedeinek azonosítása nem egyszerű feladat. Különösen olyan fajok esetében, vagy nehezen megközelíthető területeken élnek, mint egyes nagymacska-fajták, vagy éjszakai életmódot folytatnak. A leopárdok esetében a kutatók a hang alapján történő azonosítással kísérleteznek – számol be az IFLScience.

A Tanzánia déli részén található Nyerere Nemzeti Parkban 64 kameraállomást helyeztek ki, hogy képeket készítsenek a parkon belül élő leopárdokról. Ezek mellé ötven állomáson hangrögzítő egységeket is telepítettek, amelyek mindegyike négy mikrofonnal vette föl a leopárdok hangját, a felvételeket szeptembertől két hónapon át készítették. A kutatócsapat először a kamerák képeit vizsgálta, hogy meg tudja különböztetni az egyes leopárdokat. Ezek után hallgatták meg a fotókkal egy időben rögzített hangfájlokat.

photo_camera Fotó: Thomas Dressler/Biosphoto

A leopárdoknak meglepően jellegzetes hangjuk van, egyfajta üvöltés, amely három szakaszra osztható, köztük egy kezdeti és egy befejező részre. A csapat azokat a hangokat elemezte, amelyeket egy leopárd a fotózást követő tíz percen belül adott ki. A csapat összesen 42 különböző leopárdot tudott azonosítani a 191 fotó alapján. A fotókészítést követő tíz percen belül 23 alkalommal történt olyan, hogy egy leopárd üvöltött is, ami 14 különböző leopárdot jelent. A csapat végül hét leopárdot, 26 használható üvöltést és 217 egyedi hangot azonosított.

A kutatók a leopárdok üvöltésének középső részének frekvenciás kontúrját használták arra, hogy a leopárdokat a hangjuk alapján felismerjék, ezzel a modellel 93,1 százalékos pontossággal tudták azonosítani az egyedeket.

Azt remélik, hogy akár a populáció-kutatásoknál, akár az egyedi életmódok vizsgálatánál használni lehet majd a nagyvadak hang alapján történő azonosítását. Más technikákkal kombinálva jó eszköz lehet az állatpopulációk sűrűségének becslésére, és egyszerűbb alternatívát jelenthet a nyakörvek vagy a közvetlen emberi megfigyelések helyett.