Sosem volt még ilyen népszerű a darts, amiben legalább annyi a tudomány, mint a show
Aki kapcsolgatott már valaha egy hosszú nap végén a kábeltévé több száz csatornája között, az akkor is fel tudja sorolni a sportcsatornák késő esti kínálatát, ha csak azért téved a környékükre, mert félúton vannak az Izaura TV és a Spektrum között. Darts, snooker, golf, esetleg egy aznapi sífutás ismétlése, meg persze valamilyen tetszőleges küzdősport, mondjuk UFC. Biztos vagyok benne, hogy ezek közül mindegyiknek megvan a maga fanatikus közönsége Magyarországon, de közben az még az időeltolódásokat figyelembe véve is egyértelmű, hogy miért ezek a sportágak jutottak arra a sorsra, hogy nézettségük egy részét azok biztosítsák, akik még az esti meccs második félidejében elaludtak a tévé előtt.
Ebből az évtizedes szürkeségből sikerült kiemelkednie a dartsnak az elmúlt néhány évben, nemcsak globálisan, de Magyarországon is. A brit Sky Sports nézettségi adatai szerint a 2021-es világbajnokságra 1 millió ember volt kíváncsi, ez a következő évre másfél, még egy évvel később már 2 millióra nőtt, a tavalyi vb-döntőre viszont már 4,8 millióan kapcsoltak oda – ennél nagyobb számokat csak focimeccsek tudnak hozni a Skyon. A 2024-es döntő idején itthon is az eseményt közvetítő Sport1 volt a legnézettebb csatorna: 231 ezren maradtak fenn, hogy megtudják, két angol férfi közül melyik dobál ügyesebben célba.
A sportág legnagyobb szervezete, a PDC által minden évben karácsony környékén megrendezett világbajnokság idei döntőjét ma, január 3-án este 20 óra 45 perc környékén játssza a háromszoros világbajnok (2014, 2017, 2019) holland Michael van Gerwen és a nála 17 évvel fiatalabb, három hét híján 18 éves angol Luke Littler. A sportág népszerűségének növekedésében fontos szerepet játszó csodagyerek már tavaly is bekerült a döntőbe, így különösen éhes a győzelemre – ráadásul éppen van Gerwentől vehetné át a valaha volt legfiatalabb világbajnok címét, a holland ugyanis 24 éves és 9 hónapos volt, amikor először megnyerte a tornát. A nézettségi rekord szinte garantált.
Miért jó dartsot nézni?
Azt, hogy nézőként milyen izgalmakat tartogat egy dartsmérkőzés, viszonylag könnyű megmagyarázni, de persze ez is ugyanannyira szubjektív, mint bármelyik sport esetében – engem például egy kézi- vagy kosárlabdameccs nem igazán tud lekötni, ellenben a foci nagyon is, miközben tisztában vagyok a Szeged–Veszprém tengely vagy az NBA jelentőségével és azzal is, hogy sokaknak még egy Arsenal–Liverpool meccsre is annyi a reakciójuk, hogy „mi a jó abban, hogy huszonkét felnőtt ember másfél órán keresztül kerget egy labdát?”.
A darts kicsit attól is különleges, hogy a nézők nagyon könnyen azonosulni tudnak a profi versenyzőkkel, mivel a sportág bekerülési költsége rendkívül alacsony: egy teljes darts-szett tízezer forintból kényelmesen kijön, de a kocsmában, baráti társasággal akár fejenként egy ezresből is ki lehet hozni egy több órás menetet. Lehet erre mondani, hogy egy focilabda meg egy stoplis sem kerül sokkal többe, de ott a teljes játékélményhez kell még öt-tíz csapattárs és ugyanennyi ellenfél, a pályáról nem is beszélve. Ráadásul az ember sokkal könnyebben elhiteti magával, hogy két-két és fél méterről ugyanúgy képes eltalálni egy kerek táblát, ahogy egy világbajnok dartsozó, mint azt, hogy a grundon mutatott teljesítménye alapján ő lesz a következő Messi. Miközben statisztikailag még így is jóval esélyesebb, hogy valakiből profi focista lesz, mint hogy profi dartsos, az utóbbi sportágnak ez a fajta az átélhetősége nézőként jóval nagyobb.
És hogy mitől lesz izgalmas egy dartsmérkőzés, ahol a játékosoknak egyetlen egy mozdulatsort kell a végtelenségig ismételgetniük? A precizitás mint olyan már önmagában lenyűgözi az embert: a játékosoknak legtöbbször a tripla és dupla szektorokba kell célozniuk, vagyis azokba a táblán koncentrikus körökben található színes csíkokba, amelyeknek kb. 8 milliméter az átmérőjük, és meglehetősen gyakran be is találnak – arról, hogy ehhez milyen fiziológiai és pszichés adottságok, készségek kellenek, még lesz szó a cikkben.
A cikk innentől csak a Qubit+ előfizetőinek elérhető. Csatlakozz, és olvass tovább!
Ha már van előfizetésed, lépj be vele. Ha még nincs, válassz csomagjaink közül!