A Föld belső magjának alakja és forgása is megváltozott, állítják kutatók szeizmikus hullámokat elemezve

Bolygónk középpontjában egy forró, főként vasból és nikkelből álló, forgó gömb található. A tudósok ennek a legbelső rétegnek a fizikai jellemzőire – például arra, hogy folyékony külső magra és szilárd belső magra oszlik – úgy következtetnek, hogy elemzik, miként torzítja a földrengések által okozott szeizmikus hullámokat.
Ezzel a módszerrel amerikai és kínai szeizmológusok arra jutottak, hogy az elmúlt két évtizedben mind a belső mag alakja, mind forgási sebessége megváltozhatott – írja a Gizmodo a Nature Geoscience című folyóiratban most megjelent tanulmány alapján. A kutatás rávilágít arra az eddig ismeretlen dinamikára, amely kb. 2900 kilométerrel a felszín alatt zajlik.

Az ismétlődő földrengések különböző időpontokban hasonló szeizmikus hullámokat keltenek. A Föld magján áthaladó szeizmikus hullámok elemzésével a tudósok nyomon követhetik a magban bekövetkező változásokat: 2010 körül a belső mag forgása a kutatók szerint a bolygó többi részének forgási sebessége alá lassult.
John E. Vidale, a Los Angeles-i Dél-kaliforniai Egyetem szeizmológusa és kollégái 2010 előtti és utáni ismétlődő, páros földrengéseket elemeztek. Azokra az esetekre összpontosítottak, amikor a második földrengés idejére a belső mag forgása visszaállt ugyanabba a helyzetbe, mint az első rengés idején. Azaz a két földrengés szeizmikus hullámai közötti különbséget nem okozhatta a forgási sebesség. Azok a szeizmikus hullámpárok, amelyek a belső magnak a külsőhöz közeli régióit keresztezték, meglepő különbségeket mutattak. A kutatók szerint ezek a különbségek bolygónk belső magjának alakjában bekövetkezett változásokra utalnak. A belső mag az idők során a Föld rétegei közötti összetett kölcsönhatások miatt változhat, de a korábbi kutatások szerint vagy a forgása, vagy az alakja változik, a kettő egyszerre nem történhet.
Mindezeknek nincs ugyan közvetlenül érezhető hatásuk, mégis elárulnak valamit azokról az összetett folyamatokról, amelyek a bolygónkon és annak belsejében zajlanak.