Jól van és egészséges a világ első titánszivet kapott páciense

Február elején egy negyvenes éveiben járó ausztrál férfi lett az első ember a világon, aki egy fémből készült szívvel hagyta el a kórházat, a titánszivet ideiglenesen használta, amíg egy donorszivet kaphatott.

A mellkasában levő ökölnyi méretű fémszerv 105 napon át nyomta a vért a férfi tüdejébe, és tartotta életben. Március elején, amikor elérhetővé vált egy emberi donorszív, a férfi ideiglenes szívét kicserélték az igazira – számol be a Science Alert.

Az orvosok szerint a titánium pótszív nélkül a páciens valódi szíve már azelőtt leállt volna, hogy rendelkezésre állt volna a donor. Az új, már valódi szívvel azonban kezdetben csak 10-15 métert tudott megtenni légszomj nélkül. Most már jól van, és olyasmit is képes megcsinálni, amire évek óta nem tudott, közölte a beavatkozást végző sydney-i St. Vincent Kórház sebészi csapatának vezetője.

Tavaly az amerikai BiVACOR orvostechnikai eszközgyártó cég fejlesztése, a titánszív nyolc napig tartott életben egy 58 éves férfit az Egyesült Államokban, mielőtt donorszív állt rendelkezésre. Erre az úttörő eredményre közel 25 évig kellett várni. A jövőben a mesterséges szív lehet az alternatíva azoknak a betegeknek, akik nem tudnak donorszívre várni, vagy amikor egyszerűen nem áll rendelkezésre donorszív.

photo_camera Forrás: BiVACOR

A cég alapítója, Daniel Timms, egy ausztrál biomérnök, apja 2001-es szívrohamának bekövetkezte óta dolgozik egy olyan mechanikus szíven, amely képes helyettesíteni egy súlyosan sérült szívet. Vízvezeték-szerelő fiaként, Timms egy barkácsboltban kezdte a kísérleteit, ahol csöveket és szelepeket kötött össze az emberi keringési rendszert modellezve. Az, hogy találmánya számos újratervezés után, állatkísérleteket követően most megmentette egy súlyos szívkárosodásban szenvedő ausztrál ember életét, Timms számára a cél elérését jelenti.

„Az, hogy Ausztráliát is bevonhattuk az első klinikai vizsgálatokba, rendkívül fontos számomra, ez az, amit már a kezdetektől fogva célul tűztem ki” – mondja Timms.

Hogy a BiVACOR mesterséges szíve meddig bírja az emberi testben, az jelenleg még nem tudható, de a laboratóriumban a konstrukció már négy éve működik. A kevésbé tartós műszívek is évekig tartósak egyes transzplantációra váró betegek esetében. A titánszívet azonban ezekhez képest valóban elnyűhetetlennek tervezték. Hogy ellenállóbb legyen a kopással és a korrózióval szemben, egyetlen mozgó alkatrészt tartalmaz: egy mágnesesen lebegő rotort, amely két kamra között forog anélkül, hogy bármilyen kemény felülettel érintkezne. Csak a külső akkumulátort kell cserélni, amelyet a hasüregen át vezetnek ki. A titánszív másik előnye a mérete, más, hajlékony membránokból és billentyűkből készült műszívekkel ellentétben a 650 grammos titánszív kompakt, és kényelmesen elfér akár egy 12 év körüli gyermek mellkasában is.

Évente kevesebb mint 6000 szívátültetésre kerül sor világszerte, pedig a donorszerv az egyetlen módja annak, hogy megmentsék a súlyos szívkárosodással küzdő, közvetlen életveszélyben lévő emberek millióit.

Az elmúlt két évtizedben az Egyesült Államokban mindössze egyetlen műszív kereskedelmi forgalomba hozatalát engedélyezték. A BiVACOR tehát még nem kapható a kereskedelemben, de ha továbbra is ilyen jól teljesít a klinikai vizsgálatokban, akkor ez bizonyára csak idő kérdése.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás