Rettegnek egy kollégájuktól az Antarktiszon rekedt tudósok

E-mailben kértek segítséget a dél-afrikai erdészeti, halászati és környezetvédelmi minisztériumtól az Antarktiszon rekedt kutatók, akik az egyik munkatársukra tettek panaszt. Az illető a beszámolók szerint rátámadt a felettesére, majd azzal fenyegette meg, hogy megöli, egy másik kollégáját pedig szexuálisan zaklatta.

Az antarktiszi küldetéseket felügyelő minisztérium az eset alapos kivizsgálását rendelte el, közleménye szerint pedig már több intézkedést is hozott a feszültség enyhítésére – de legfeljebb közvetíteni tudnak a felek között, azt sem személyesen, az érkező tél miatt ugyanis a Sanae IV bázis, ahol a kutatók tartózkodnak, tíz hónapon keresztül megközelíthetetlen lesz.

A Sanae IV
photo_camera A Sanae IV Fotó: Ross Hofmeyr / CC

A panaszt megfogalmazó munkatárs szerint a kollégája már azelőtt furcsán kezdett viselkedni, hogy az Agulhas II jégtörő hajó elhagyta volna az Antarktiszt, magára a hagyva a tíz kutatót a bázison. Szerinte a feletteseik nem vettek tudomást a problémáról, amikor még orvosolni lehetett volna, és vissza lehetett volna küldeni a problémás kollégát Dél-Afrikába, amelynek a legközelebbi pontja nagyjából négyezer kilométeres távolságra található a Sanae IV-től.

Kabinláz

Az eset a neve elhallgatását kérő levélíró szerint felveti annak a kérdését is, hogy vajon elég alaposan kivizsgálják-e a hasonló küldetésekre induló kutatók pszichés alkalmasságát. Ebben az esetben már nem nagyon lehet mit tenni: a minisztérium tájékoztatása szerint figyelemmel kísérik a helyzetet, és tanácsadással próbálnak enyhíteni a feszültségen.

Dion George dél-afrikai környezetvédelmi miniszter a kutatók az Antarktiszon ugyanúgy el vannak vágva a világtól, mint a Nemzetközi Űrállomáson lévő űrhajósok, és ilyen szoros összezártság esetén előfordul, hogy valakin erőt vesz a kabinláz. Ha a kutatóknak valamilyen oknál fogva el kellene hagyniuk a bázist, a legközelebb tőlük 300 kilométerre találnának emberi társaságot, egy német kutatóbázison, de nem valószínű, hogy erre sor kerülne, az antarktiszi télben a -23 fokos hideg mellett nem ritkák a 240 kilométer/órás szélrohamok sem.

A bázison rekedt csapat tagjai között óceanográfusok, biológusok, geológusok és geomorfológusok szerepelnek, és a 16 hónapos küldetésben elsősorban klímakutatásokat végeznek.