Egy hónap után tért vissza a magyar egykristály növesztési kísérlet a Nemzetközi Űrállomásról

Magyar idő szerint 2025. május 25-én 07:44-kor megérkezett a NASA SpaceX CRS-32 rakományszállító, a Kirara#6 küldetés részeként így visszatért a Földre a Természettudományi Kutatóközpont égisze alá tartozó Szerkezetkutató Központ Kémiai Krisztallográfiai Kutatólaboratóriumának egykristály növesztési kísérlete.
A Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN) hétfői közleménye szerint „a kísérlet egy speciális tárolóban ment fel a Nemzetközi Űrállomásra, más kutatócsoportok kísérleteivel együtt, és közel egy hónapig volt fent az űrállomáson mikrogravitációs környezetben”. A kutatóközpont munkatársai a szerves vegyületek kristályosítását vizsgálták. A súlytalanságban tudniillik „nagyobb belső rendezettségű, nagyobb méretű és a tér három irányában egyenletesebb kiterjedésű egykristályok növekszenek, mert a konvekciós áramlás visszaszorul a diffúziós áramláshoz képest”.

A SpaceX-32 küldetés részeként zajló Kirara#6 kísérlet a Japan Manned Space Systems irányítása alatt valósul meg, amely az űrbeli kristályosítási kutatásokat fogja össze. A projekt az Európai Űrügynökséghez kötődő Space Application Services meghívására indult.
Az alábbi videóban a tudományos misszió összefoglalója látható:
* * *
Erős témát választottunk megint, az immár 105 éves trianoni béke körülményeit, traumáját, máig ható geo- és nemzetpolitikai következményeit, valamint modernizációellenes hatásait vizsgáljuk a júniusi, csak Qubit+ tagoknak meghirdetett, exkluzív tudományos estünkön, a tizenegyedik Qubit Live-on.

Velünk lesz Ungváry Krisztián történész, egyetemi tanár, lapunk állandó szerzője, Ablonczy Balázs történész, az ELTE BTK Művelődéstörténeti Tanszék habilitált egyetemi docense, Hatos Pál történész és jogász, az NKE Eötvös József Kutatóközpontja Közép-Európa Intézetének vezetője és Török-Illyés Orsolya színművész. Ha nem szeretnél lemaradni, iratkozz fel mielőbb a Qubit+-ra!